Allah’ın her şeye gücünün yetmesi ne anlama gelir? Açıklayınız.

Allah’ın her şeye gücünün yetmesi ne anlama gelir? Açıklayınız. Allah’ın sınırsız bir güce sahip olduğu, evrendeki her şeyin O’nun gücü ve kudretiyle yaratıldığı anlamına gelir. Allah’a her hangi bir konuda, bir şey yaratmada, hiç bir zorluk bulunmamaktadır.

Bu sonsuz güç sadece Allah’ın kendisinde var olmakta, bu sonsuz güç ile dilediği olmaktadır. Evrende insanlara ve diğer varlıklara bir şey yapabilme gücü de veren O’dur. Allah istediği insana veya varlığa dilediği miktarda gücü bağışlayabilir. Veya dilediğinin gücünü de geri alabilir. Bakara suresi 109. ayette “… Allah muhakkak her şeye gücü yetendir” şeklinde ifade edilmiştir.

Çevremize, gökyüzüne, uzaya evrene baktığımızda, güneşin doğduğunu ve tekrar battığını, mevsimlerin değiştiğini, bitkilerin ölüp tekrar nasıl dirildiğini, tabiat üzerinde binlerce türde bitki ve hayvan görünce Allah’ın nasıl bir sonsuz güce sahip olduğunu anlayabildiğimiz kadar anlarız.

İnsanların tek başlarına ihtiyaçlarını karşılayabilmesi mümkün olmayıp, her zaman çaresiz kılmakta, sonsuz güce sahip bir yaratana ihtiyaç duymaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir