Bayram Namazı Nedir? Nasıl Kılınır?

Hiç bayram namazı kıldınız mı? Kıldıysanız ne gibi duygular hissettiniz?

Müslümanlar bayram namazlarını toplu olarak cemaatle kılarlar. Birlik ve beraberlik en üst seviyededir. Namaz çıkışı herkes birbiriyle bayramlaşır, hayır duada bulunur.

Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki dinî bayramımız vardır. Bayram namazı, bayramın ilk gününde, güneş doğduktan kırk beş elli dakika sonra kılınır. Bayram namazı vaciptir. Bu namazı kılan kişiler, sevap kazanırlar. Bayram namazları için ezan okunmaz, kamet getirilmez. Namazdan sonra imam tarafından bayramın önemini belirten bir hutbe okunur. Hutbeden sonra da dua edilir. Bayram namazının kılınışı şöyledir: Önce niyet edilerek imama uyulur. Tekbir alındıktan sonra “Sübhâneke” duası okunur. Ardından, imamla birlikte üç kez tekbir alınır ve eller kulak memelerine kadar kaldırılır. Her tekbirden sonra eller yana salınır. Üçüncü tekbirden sonra eller bağlanır. İmam “Fâtiha” suresini ve ek bir sureyi sesli olarak okur. Rükû ve secdelerden sonra ikinci rekât için ayağa kalkılır.

Eller bağlanır ve imam birinci rekâtta olduğu gibi “Fâtiha” suresini ve bir ek sure okur. Sure okuması bitince imamla birlikte üç kez tekbir alınır. Her tekbirde eller kulak memelerine kadar kaldırılır ve sonra yana salınır. Dördüncü tekbirden sonra rükû ve secdeler yapılarak bayram namazı bitirilir.
Bayram namazı kılındıktan hemen sonra imam minbere çıkar ve hutbe okur. Hutbe, genellikle bayramın önemi, toplumsal yardımlaşma ve dayanışma konularında olur. Hutbeden sonra dua edilir. Namazdan sonra camide ve evde bayramlaşılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir