Cami ve mescitlerin sosyal işlevi ve hayatımıza katkıları neler olabilir?

Camilerin sosyal hayatımıza katkıları nelerdir? Hz. Muhammed, Medine’ye geldiğinde bir mescit yaptırdı. Bu mescidin yapımında kendisi de bizzat çalıştı. Hz. Muhammed’in, Medine’de yaptırdığı bu ilk mescide, Peygamber Mescidi (Mescid-i Nebi) denir. Bu mescitte, Müslümanlar ibadetlerini yaparlardı. Mescit aynı zamanda bir eğitim kurumuydu. Hz. Muhammed, Mescid-i Nebi’nin bitişiğine kendisi için bir ev, kimsesiz ve yoksul Müslümanların barınmaları için de odalar yaptırdı. Bu odalara Suffe denir.

Peygamber Mescidi, Müslümanların toplumsal yaşamı açısından önemli bir yere sahipti. Müslümanlar, günlük hayatta karşılaştıkları sorunları bu mescitte konuşup tartışırlar ve bir karara bağlarlardı. Beş vakit namaz için her gün burada bir araya gelip görüşürlerdi. Birbirleriyle tanışıp konuşurlardı. Sevinçlerini, üzüntülerini, sorunlarını burada paylaşırlardı. Kent dışından gelen konuklar ve yabancı ülkelerin temsilcileri burada ağırlanır, onlarla görüşmeler yapılırdı.
Bütün bunlar, Müslüman toplumunun birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla kaynaşmasını ve güçlü olmasını sağlamıştır.

Peygamber Mescidi’nin sosyal işlevlerini listeleyiniz.

1- Günlük hayatta karşılaşılan sorunlara çözümler aranırdı.
2- Müslümanlar ibadetlerini gerçekleştirirlerdi.
3- Mescid eğitim kurumuydu.
4- Müslümanlar birbirleriyle tanışıp, konuşurlardı.
5- Yabancı ülke konukları mescidde ağırlanır, görüşmelere yapılırdı.
6- Şehir dışından gelen konuklar burada ağarlanırdı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir