Camilerde her gün belirli vakitlerde niçin ezan okunur?

Camilerde her gün belirli vakitlerde niçin ezan okunur? Namaz vakitlerini bildirmek için yapılan çağrıya ezan denir. Namaz vakti gelince ezan okunur. Ezan okuyan kişiye müezzin denir. Müezzin, günde beş vakit ezan okuyarak Müslümanlara namaz zamanının geldiğini bildirir.

İlk Ezan’ın Rivayeti Şu şekildedir.

Müslümanlar Medine’ye hicret edinceye kadar sayılarının azlığı, baskılar vb. nedenlerle namaz vakitlerini bildirmek için özel bir çağrı yapılmıyordu. Bir süre Medine’de Hz. Ömer’in teklifiyle “es-salah, es-salah (namaza, namaza)” şeklinde namaza davet edildiyse de zamanla Müslümanların sayısı arttığı için bu şekildeki bir çağrı yetersiz kaldı. Uzakta oturanlar bu sesi duymadıkları için namaza yetişemiyorlar ve çeşitli zorluklar yaşıyorlardı. Bunun üzerine Hz. Muhammed, sahabelerini toplayarak namaza çağırmak için nasıl bir yöntem kullanılması gerektiğini sordu. Sahabeler bu konuda çeşitli teklifler getirdiler:

–    Çan çalalım ey Allah’ın Resulü.
–    O Hristiyanların âdetidir, olmaz.
–    Boru çalalım.
–    O Yahudilerin âdetidir, olmaz.
–    O zaman ateş yakalım ey Allah’ın Resulü.
–    O da Mecusilerin adetidir, bu da olmaz.

Bayrak dikme teklifi de sabah, akşam ve yatsı namazlarında karanlıkta görülemeyeceği için uygun bulunmayınca ortak bir karara varılamadan toplantı sona erdi.

O gece sahabeden Abdullah bin Zeyd’e rüyasında bir melek tarafından ezan öğretildi. Sabahleyin Abdullah bin Zeyd, gördüğü rüyayı Peygamberimize anlattı. Aynı rüya, Hz. Ömer ve bazı sahabeler tarafından da görülmüştü. Görülen rüyalar birbirine benziyordu. Hz. Muhammed her birini dinledikten sonra Zeyd’e dönerek “Gördüğünü Bilal’e anlat (öğret) ezanı Bilal okusun, onun sesi seninkinden gürdür.” buyurdu. Namaz vakti gelince Bilal, Medine’nin en yüksek yerine çıkarak gür sesiyle İslam’ın ilk ezanını okudu.

Kametle ezan aynı mıdır? Kamet ne zaman okunur?

Kamet, tek başına veya cemaatle namaz kılarken namazın farzından hemen önce okunur. Kamette ezanın sözlerine ek olarak, “Hayye alel-felah!” denildikten sonra iki defa “Kad kametis- salah!” (Namaz başladı!) ifadesi eklenir. Kamet, ezandan biraz daha hızlı okunur. Ezanı ve ka¬meti camilerde müezzinler okur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir