Cuma Namazının Diğer Namazlardan Farkı Nedir?

Cuma namazı, cuma günü öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Cuma namazı; dördü ilk sünnet, ikisi farz, dördü de son sünnet olmak üzere on rekâttır. Cuma namazının ilk sünneti, öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Ardından imam hutbe okumak için minbere çıkar. Müezzin iç ezanı okur. Ezan bitin¬ce imam ayağa kalkar ve hutbe okur. Hutbede camide bulunanlara öğütler verilir, cemaat bazı konularda bilgilendirilir. Hutbe bitince müezzin kamet getirir. Cemaat, imamın arkasında düzgün bir şekilde saf oluşturur. “Niyet ettim Allah rızası için cuma namazının farzını kılmaya, uydum imama.” diye niyet edilir. Daha sonra imamla birlikte tekbir alınır, eller bağlanır. “Sübhâneke” duası okunur. Ardından imam, “Fâtiha” suresini ve ek sureyi sesli olarak okur. Cemaat de sessizce imamı dinler. İmama uyan kişiler rükûda, secdelerde ve oturuşta okunması gereken duaları okur ve ikinci rekâtın sonunda imamla birlikte selam verir. Farzdan sonra dört rekât son sünnet kılınır. Bu namaz, öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Böylece cuma namazı tamamlanmış olur. Cuma namazından sonra isteyen kişi “zuhr-i ahir” adıyla dört rekât, “vaktin sünneti” adıyla da iki rekât daha namaz kılabilir.

Cuma namazının bir kimseye farz olması için o kimsenin aşağıdaki koşulları taşıması gerekir:
• Akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmak
• Hür olmak
• Yolcu olmamak
• Hasta olmamak ve özrü bulunmamak

Güncellenen Kısım

Cuma namazının diğer namazlardan farkı, mutlaka cemaatle topluca kılınması gerekmesi ve içinde hutbe olmasıdır. Diğer vakit namazları da cemaatle kılınmasına rağmen mutlaka öyle bir zorunluluk yoktur, sadece tavsiye edilmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Nasıl kılındığı bile farkı ortaya koymakta ama, uyarınızı dikkate alarak yazıyı güncelliyorum.

    1. Nedensiz yere cuma namazını kılmamak günahtır.Fakat kazası olarak değil de o günkü öğle namazını kılmalı yada o öğle namazının kazasını kılınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir