Cuma namazının nasıl kılınacağını açıklayan bir yazı ya zınız.

Cuma namazının kılınışı ile ilgili aşağıdaki şemayı dikkatle inceleyiniz. Buna göre cuma namazının nasıl kılınacağını açıklayan bir yazı yazınız.

Cuma namazı, haftada bir kez cuma günü, öğle namazının vaktinde cemaatle kılınır. Cuma namazının kılındığı gün ayrıca öğlen namazı kılınmaz. Ancak cuma namazını kılamayanlar, o günün öğle namazını kılarlar.

Cuma namazı; yolculara, camiye gidemeyecek kadar hasta olanlara ve özgürlüğü kısıtlanmış olanlara farz değildir. Ancak bu kimseler isterlerse cuma namazını kılabilirler.

Cuma namazı, dördü ilk sünnet, ikisi farz ve dördü de son sünnet olmak üzere toplam on rekâttır. Cuma günü namazdan önce salâ okunur. Namaz ezanın okunmasıyla başlar. Önce dört rekâtlık ilk sünnet kılınır. Bu namazın kılınışı öğle namazının ilk sünneti gibidir. Ardından müezzin cami içinde ezan okur. Buna “iç ezan” denir. İç ezandan sonra imam “minber”e çıkar ve “hutbe” okur. Hutbeden sonra müezzin kamet getirir ve cemaatle cumanın iki rekâtlık farzı kılınır. Cumanın farzı, sabah namazının farzı gibi kılınır. Farzdan sonra kendi başına dört rekât sünnet daha kılınır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. cuma namazının kılınışı 1 rekatta hangi dualar okunacak birinci rekattan başlayıp on altı rekatın sonuna kadar hangi dualar okunacak anlatabilir misiniz ALLAH razı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir