En sevdiğiniz eşyanızı biri sizden habersiz alarak bir daha ge­tirmezse neler hissedersiniz?

Hiç eşyanız çalındı mı? En sevdiğiniz eşyanızı biri sizden habersiz alarak bir daha ge­tirmezse neler hissedersiniz?

Eşyamız çalındığında çok öfkelenir ve kızarız. Bize ait bir eşyayı başka biri haksız yere haketmediği halde almış, bizi de mağdur etmiş olur.

Eşyalarımızın izinsiz kullanılmasını istemeyiz. Bir kişinin kendisine ait olmayan bir şeyi izinsiz al­ması ve kullanması doğru bir davranış değildir. Örneğin arkadaşınızın silgisini kullanmak için izin alma­nız gerekir. Çünkü başkasına ait bir eşyayı izinsiz kullanmanız hırsızlık olarak nitelendirilebilir. Bu ko­nularda dikkatli olmalıyız.

Hırsızlık, başkasının parasını veya malını çalmaktır. Yani bir başkasına zarar vermek, ona haksız­lık etmektir. Dinimiz her türlü haksızlığı yasaklamış, çalışarak elde edilen kazancı kutsal saymıştır. Allah, Kur’an-ı Kerim de, “Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayanan ticaret olması hâli müstesna, mal­larınızı batıl (haksız ve haram yollar) ile aranızda (alıp vererek) yemeyin.buyurmaktadır. Pey­gamberimiz de hırsıza lanet edildiğini bildirmiştir.

Bir kişinin malını gasbetmek, kapkaç yapmak, devletin imkânlarını çıkar amaçlı kullanmak, rüşvet almak, suyu ve elektriği kaçak kullanmak da bir hırsızlık çeşididir.

Toplumun ortak kullandığı toplu taşıma araçlarından, telefon kulübelerinden, park ve bahçelerden herhangi bir şey almak da bir tür hırsızlık sayılır.

Hırsızlık toplumda huzuru, barışı ve güveni zedeler. Hırsızlık yapan kişiler toplumda sevilmez ve bu kişilere güven duyulmaz. Hırsızlık yapan kişi hırsızlıktan vazgeçip Allah’tan af dilemelidir. Hırsızlık yapan kişi çaldıklarını sahibine geri vererek ondan helallik almalıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir