Fiziki haritalardan neler öğrenebiliriz?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Yeryüzünün dağlarını ve ovalarını gösteren haritalara fiziki haritalar nedir. Bu haritalar hazırlanırken eş derinlik ve eş yükselti eğrilerinden faydalanılır. Eş yükselti eğrileri yükseltiye göre farklı renklerle boyanır. Koyu mavi en derini Koyu kahverengi en yüksekliği ifade eder.

Fiziki haritalardan öğrenebileceklerimiz; Yeryüzü şekillerini, dağları, tepeleri, vadileri, ovaları, akarsuları, gölleri görürüz. Bu yeryüzü şekillerinin yüksekliklerini, vadilerin derinliklerini, ne kadar dik olduklarını öğreniriz. Denizlerin derinliklerini öğreniriz. Derinlik ve yükseltileri renklendirme ile öğreniriz. Denizin en derin yeri koyu maviden başlar. Kıyılara doğru veya daha derinliği az yerlerde daha açık mavi tonlarla gösterilir. Ovalar ve düzlükler yeşilin tonları ile gösterir. Daha yükseklerdeki düzlükler ve platolar sarının tonları ile gösterilir. Dağlara doğru yükseklik arttıkça Kahvenin koyu tonları artar. Akarsular üzerindeki barajları görebiliriz. Bu Haritalardan karayollarını da öğrenmemiz mümkündür.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>