Göç etmek zorunda olsaydınız neler hissedersiniz?

Doğup büyüdüğünüz yeri, evinizi, eşyalarınızı, dost ve akrabalarınızı bırakıp başka bir yere göç etmek zorunda kalsaydınız neler hissederdiniz ?

Anavatanınızı, evinizi, eşyaları, çevrenizi bırakıp başka bir yere gitmek çok sıkıntılar veren bir durumdur. Gittiğimiz yerde ne ile karşılaşacağımızı tam olarak bilemeyiz. Nasıl bir sosyal çevremiz olacak, insanlar bana nasıl bakacak, nasıl yaklaşacak, ben oradaki insanları nasıl bulacağım.

Göç sebebi de önemli burada, ekonomik sebeplerden iş bulamamaktan göç etmiş olabilirim. Doğup büyüdüğüm yerde evim varsa, bunu satmak zorunda kalabilirim. Eğer o ev birde babaocağı ise satmanın bize vereceği yıkım çok daha fazla olur. Göç ettiği yerde kirada oturmak zorunda kalırsa ekonomik olarak bu durum çok daha fazla sıkıntıya sokacaktır. İnsan doğup büyüdüğü yerden göç eder başka yerde yaşarsa, o yere her zaman özlem duyar. Ülkemizde gurbet üzerine çok sayıda şiirler şarkılar yazılmış, göç edenlerin çektiği sıkıntılar anlatılmıştır. Göç edenlerin kültür uyuşmama problemleri de yaşamaktadır. Bu durum çocuklarda daha büyük travmalara sebep olmaktadır.

Bir göç sebebi de, Peygamberimizin ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği hicret vardır. Onlar Allah için yurtlarını, evlerini, tarlalarını, bahçelerini, her şeylerini bırakıp göç ettiler. Müslümanlara Mekkeli müşrikler büyük sıkıntı çektirdiler, ablukaya aldılar, yok etmeye çalıştılar. Müslümanlar hicret etmek zorunda kaldı. Hiçbirşeyleri yoktu. Medineli Ensar, Muhacirleri kardeş bildi. Evini tarlasını herşeylerini onlarla paylaştı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir