Haset nedir? Haset etmenin nedenleri neler olabilir?

iyi niteliklere ve güzel şeylere sahip olan bir insana gıpta ederiz. Onu beğenir, överiz. Kendimiz de onun gibi olmak için çaba gösteririz. Gıpta etmek güzel bir duygudur. Bu duygu, kinle karışırsa haset etme olur. Haset etme, başkalarının sahip olduklarından (mal, mevki vb.) huzursuz olup o kimselerden bu nimetlerin gitmesini istemektir. Hz. Muhammed gıpta etmekle haset etmeyi ayrı tutarak Müslümana yakışanın gıpta etmek olduğunu belirtmiştir.

Kıskanç insanlar, başarılı olmak için çalışmak yerine, başkalarının da kendileri gibi başarısız olmalarını isterler. Diğer insanların başarı ve mutluluklarından hoşnut olmazlar. Allah, Kur’an-ı Kerim’de haset etmenin kötü bir davranış olduğunu belirtmiş ve Haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden sabah aydınlığının Rabb’ine sığınırım.” denilmesini buyurmuştur.

Hasetçilik, bireye ve topluma zarar verir. Haset bireyin mutsuz olmasına neden olur. Toplumda güven ve dayanışmayı zedeler. İnsan ilişkilerinde sağlıklı iletişim kurmayı engeller.

Haset etmekten kurtulmak için sahip olduğumuz yetenek ve imkânları en iyi şekilde kullanmalıyız. Başkalarında var olan iyi ve güzel şeyleri saygıyla kabul edip aynı güzelliklere sahip olmak için çalışmalıyız.

Aşağıdaki hadisi haset etmenin kişiye verdiği zararlar yönünden yorumlayınız.

“Haset etmekten kaçınınız; çünkü ateşin odunları yakıp bitirdiği gibi haset de iyi işleri yok eder, bitirir.” (Van Mace, Zühd, 22. hadis.)

Haset insandaki iyi davranışları, iyi özellikleri de yok eder.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bu siteyi seviyorum =D ödevlerim için genelde kullandığım sitelerden bir tanesi bu site emeği geçen herkese çok teşekkürler -,-

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir