Hicret muhacir ensar sözcüklerinin anlamları nedir?

Hicret, muhacir, ensar sözcüklerinin anlamlarını sözlüklerden bularak öğreniniz.

Hicret nedir?

Hicret kelime anlamı, ayrılmak, terketmek, bir yerden bir yere göç etmek anlamlarına gelir. Hz. Muhammed (S.A.V.) ve Müslümanların 622 yılında Mekke’den Medine’ye göçüne Hicret denir. Hicret İslam’ın genişlemesi açısından çok önemli etkileri olmuştur. Hicretin sonucunda Medine’de İslam Devleti kurulmuştur. Hicret edenleri, karşılayan ağırlayan Müslümanlara Ensar, Hicret edip Medine’ye gelen Müslümanlara da Muhacir denilmiştir.

Hicret’in sonuçları: Peygamberimiz tarafından İslamın anlatılması ve yayılması için bir zemin oluşmuştur. Hicretle Medine’de İlk İslam Devleti’nin temelleri atılmıştır. Medine’deki Yahudilerle Medine Antlaşması imzalandı. Hicri takvimin başlangıcı kabul edilir.

Muhacir nedir?

Sözlük anlamı hicret eden göç eden anlamına gelir. Hz. Muhammed S.A.V.’in tebliğ ettiği İslam dinine inananların, inançları uğruna çektiği sıkıntılar sonunda, inançları için Mekke’den Medine’ye göç eden Müslümanlara Muhacir denir. Muhacirler bütün mal varlıklarını, evlerini, bahçelerini bırakarak, gizlice Medine’ye göç etmişlerdir.

Ensar Nedir?

Sözlük anlamı yardım eden, yardımcılar anlamına gelir. Hicret eden Müslümanlara kucak açan, onları ağarlayan, misafir eden, yardım eden, Medineli Müslümanlara Ensar denir. Peygamberimiz Ensar ile Muhaciri kardeş ilan etmiştir. Muhacirler, ve Ensar bu kardeşliğe gerçekten riayet etmişlerdir.

Ensar, Mekke’de zûlüm ve sıkıntı içinde olan Müslümanları şehirlerine çağırmışlar, onlarla topraklarını, evlerini, paylaşmışlar, bu davet sonucunda şehirlerinin saldırılara maruz kalacağını bilerek bunu göze almışlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. süper ya bayıldım saolun çokkkkkkkkk güzel ama orjinal değilmi bir yerden alıntı felan değl dimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir