Hile, Yalan, İftira, Saygısızlık, Gıybet, Kıskançlık, Kibir nedir

Hile Nedir?

Bir kişiyi yanıltmak, aldatmak için oluşturulan düzen, oyun, entrika gibi şeylere hile denir. Hile de karşıdaki kişiyi bilgisi dışında yanıltmadır. Kişinin bilgisizliğinden faydalanmada hiledir.

Yalan Nedir?

Bir kişiyi kandırmak, aldatmak için gerçek olmayan uydurma sözlerle aldatmaya denir.

İftira nedir?

Bir kimsenin işlemediği, bir olay bir suç için, uydurma yalan söyleme ile o kişi hakkında asılsız isnatta bulunmaya o kişinin yapmadığı bir şey için suçlamaya denir.

 Saygısızlık Nedir?

Bir kişiye gereken hürmeti ve saygıyı göstermeme saygısızca davranma durumuna denir. Bir kişiye yaptığı iyilikler karşısında nankörlük yapma durumu. Örneğin Annenin üzerimizdeki o kadar emeğine rağmen ona hürmet etmeme.

Gıybet Nedir?

Bir kimsenin arkasından o kişi aleyhinde, onun hoşuna gitmeyeceği, şekilde söz söylemek onu çekiştirmek, dedikodusunu yapmak, gizli kalmasını gereken sırlarını ortaya dökmektir.

Kıskançlık Nedir?

Başka bir kişinin sahip olduğuna, sahip olma, kendisinin başaramadığını başkasının başarmasına, kin, nefret ve haset ile takılan olumsuz tavır ve duyguya denir. Bende öyle olayım, o öyle olmasın ben olayım, benimde olsun ve ya sadece benim olsun duygularıdır.

Kibir Nedir?

Başka insanlardan olmadığı halde (gerçek olmuş olsa bile) kendini büyük görme, büyük gösterme, başka insanlara tepeden bakma, kendini beğenme duygusudur.

Alay etmek Nedir?

Kibirle kardeş bir duygu, daha çok kibirli insanlarda görülür. Bir kişiyle eğlenmek için hafife almak, hakaret etmek, bir kişinin noksan ve kusurları ile yazı söz veya işaretle teşhir etmeye denir. Alay etmek, bir kişiyi çeşitli sebeplerden toplumda küçük düşürme aşağılama hareketleridir.

Not: 6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabı 8. etkinlik 108. sayfadaki “Aşağıda kötü davranışlarla ilgili olarak verilen kelimeleri bulmacadan bulunuz. Bulduğunuz kelimelerden beş tanesiyle birer cümle kurunuz.” konusunun kelimeleri açıklanmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Harika 10 numara 5yıldız süper performansıma çok yardımcı oldu

  2. ben razıyım allahda bu siteyi hazırlayandan razı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir