Hz. Ebubekir Kur’an-ı Kerim’i neden kitap haline getirmiş olabilir?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Peygamberimiz gelen vahiyleri çok sayıda vahiy katiplerine yazdırıyor. Kayıt altına aldırıyordu. Peygamberimizin hafızasında Allah tarafından muhafaza altına alınmıştı. Vahiylerde devam etmekteydi. Ne zaman sona ereceği belli değildi. Bu sebeple Peygamberimiz hayatta iken kitap haline getirmek mümkün değildi.

Peygamberimizin vefatından sonra Halife olan Hz Ebu Bekir vahiy katiplerinin yazdığı nüshaları bir araya getirmiş. Kuranı Kerimi bir araya toplamıştır. Bu toplamadan eksik kalan unutulan bir ayet ve süre bulunmamaktadır. Peygamberimiz döneminde gelen ve yazılan vahiyler çok iyi korunmuştur. Çok sayıda vahiy katibi tarafından aynı anda yazılmıştır.

Kitap haline getirilme nedeni; Yemame Savaşında yetmiş tane hafız şehit olması, Vahiylerin tek bir yerde toplu olmaması gibi durumlar Kur’an’ın müstakil bir cilt halinde toplanmasını zorunlu kılmıştır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>