Hz.Muhammed, insanları İslam’a çağrıya niçin en yakın çevresinden başladı?

Hz. Muhammed çağrısına ilk olarak niçin yakın çevresinden başlamıştır? ilk vahiyden sonra Hz. Muhammed’e bir süre vahiy gelmedi. Hz. Muhammed bir gün Hıra Mağa- rasfndan dönerken Cebrail’i tekrar gördü. Telaşla evine döndü. Bir örtüye bürünüp yattı. Bu sırada “Ey bürünüp sarınan (Resulüm)! Kalk ve (insanları) uyar. Sadece Rabb’ini büyük tanı. Elbiseni tertemiz tut. Kötü şeyleri terk et. Yaptığın iyiliği çok görerek başa kakma. Rabb’inin rızasına ermek için sabret.” şeklindeki ayetler indirildi.

Bu ayetler, Hz. Muhammed’den, insanları İslam dinine davet etmesini istiyordu. Hz. Muhammed, “(Önce) en yakın akrabanı uyar.”(ayet gereği, en yakınlarından başlayarak çevresindeki insanları İslam dinine davet etmeye başladı. Hz. Muhammed önce güvendiği, yakın dost ve akrabalarını İslam’a davet etti. Ona ilk inananlar; eşi Hz. Hatice, yakın arkadaşı Hz. Ebu Bekir, amcasının oğlu Hz. Ali ve azatlı kölesi Hz. Zeyd oldu.

Müslümanların sayısı giderek artıyordu. Hz. Muhammed üç yıl boyunca insanları İslam’a gizli bir şekilde davet etti. Bu gizli davetin sonunda Müslüman olanların sayısı kırka ulaşmıştı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir