Hz. Muhammed’in emanetleri özenle koruması hangi özelliğini göstermektedir?

Hz. Muhammed’in zor durumda kaldığı zamanlarda bile emanetleri özenle koruması, onun hangi özelliğini göstermektedir?

Peygamberimizin emin, güvenilir, sözüne sadık olma özelliğindendir. Hz. Muhammed Peygamberlik gelmeden öncede Muhammedil-Emin (Emin Muhammed, güvenilir Muhammed) olarak bilinirdi. Peygamberimiz en zor durumda kaldığı, can güvenliği tehlikede olduğu durumlarda bile kendine emanet olunan şeyleri özenle korumuş. Sahiplerine tekrar teslim etmiştir.

Mekke müşrikleri de Peygamberimize son derece güveniyorlardı. Mallarını, canlarını ve namuslarını teslim etçek olsalar hiç düşünmeden Hz. Muhammed’e teslim ederlerdi. Hiç şüphesiz Peygambermizin güvenirliliğinde bir kuşku yoktu. Onları Peygamberimize inanmaktan meneden atalarına saplantılı inanışları ve kaybedecekleri, kişisel ekonomik ve sosyal menfaatlerdi. Peygamberimiz diyordu ve bunu da bizzat uyguluyordu ki, hür ve köle eşittir, Bu durumu Mekke müşrikleri kabul edemiyordu. Yoksa Hz. Muhammed’den daha fazla emin bildikleri, güvendikleri kimse yoktu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. artık başka bir sorunun cevabını arıyorum az önceki sayfanın cevabını bulamadım. artık aramaktan sıkıldım.umarım bu sorunun cevabını bulurum. bulmayı da umuyorum!!!!!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir