Hz. Muhammed’in tavrı ve söylediği sözler onun hangi yönünü göstermektedir?

Hz. Muhammed, kadın-erkek, genç-ihtiyar, zengin-fakir, hür-köle ayrımı yapmaksızın tüm insanları İslam’a çağırıyordu. Bu durum müşrikleri kızdırıyordu. Onu İslam’ı anlatmaktan vazgeçirmek istiyorlardı. Bunun için Hz. Muhammed’in amcası Ebu Talip’e gittiler.
“Ey Ebu Talip, yeğeninle konuş bu işten vazgeçsin!..” dediler. Ebu Talip de yeğenini çağırarak ona müşriklerin isteğini iletti.
Hz. Muhammed, “Ey amca! Güneş’i sağ elime, Ay’ı da sol elime verseler, ben yine bu dinden ve bu dini anlatmaktan vazgeçmem.” dedi.
Amcası Ebu Talip, yeğeninin bu sözlerinden çok etkilendi. “İnsanları İslam’a çağırmaya devam et. Ben sağ oldukça sana kimse zarar veremez.” diyerek ona desteğini devam ettireceğini belirtti.
Hz. Muhammed, her türlü tehlikeye göğüs gererek insanları İslam’a çağırmaya devam etti.

Yukarıda anlatılan olayda, Mekkelilerin İslam’ı anlatmaktan vazgeçmesi istekleri karşısında Hz. Muhammed’in tavrı ve söylediği sözler onun hangi yönünü göstermektedir? Değerlendirerek aşağıya yazınız.

Peygamberimizin iradeli oluşunu, dünya malına tamah etmemesini gösterir. İslam’a daveti ve Allah rızasını hiç bir şeye değişemeyeceğini, dünya zenginlikleri ile ilgili tekliflerine, güneşi elime verseler yine olmaz diyerek, tam olarak önlerini kesmiş, İslam davetinin her şeyden daha önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir