İbadet inanç ahlak ve kıssa kavramlarını araştırınız.

İbadet Nedir?

Allah’ın emrettiği hal ve davranışlarını yerine getirmeye ifa etmeye ibadet denir. İbadet, Allah’a yaklaşmak ve onun rızasını kazanmak için yapılır. İslam dininde emredilen başlıca ibadetler namaz, oruç, hac ve zekâttır. Kur’an-ı Kerim’de bu ibadetlerle ilgili birçok ayet yer alır. Kur’an’da ibadetlerin yalnızca Allah’a yapılacağı vurgulanır. İnsanın yaratılışının temel amacının Yüce Allah’a inanıp ona ibadet etmek olduğu belirtilir. Namaz kılmaz ramazan orucu tutma, sadaka vermek ibadet çeşitleridir.

İnanç Nedir?

İnanç, Hz. Peygamberin, Allah’tan getirdiği hükümlerin doğruluğunu kabul ve tasdik etmektir. Başta Allah’a iman olmak üzere peygamberlere, meleklere, kitaplara, kaza ve kadere, ahirete ait konular, Kur’an’ın kapsadığı önemli konuların başında gelir. Kur’an’ın inançla ilgili olarak üzerinde en çok durduğu konu, Allah’ın varlığı ve birliğidir. Allah inancı, İslam’ın inanç esaslarının temelini oluşturur. Kur’an, önce insanları eşi, benzeri ve ortağı olmayan, her şeyi yaratan, her şeye gücü yeten bir olan Allah’a inanmaya çağırır.

Ahlak Nedir?

İnsanların sosyal hayatta uyması gereken toplumsal kuralların din tarafından emredilenler topluluğuna denir. Yalan söylememek, büyüklere saygılı olmak, yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek, başkalarına çirkin küfür dolu sözler söylememek.

Kıssa Nedir?

Allah, insanları uyarmak ve onlara doğru yolu göstermek amacıyla peygamberler göndermiştir. Bu peygamberler, gönderildikleri toplumlara doğruları anlatırken farklı olaylar yaşamışlardır. Kur’an-ı Kerim’de bu olayların ders verici özellikte olanlarından bazıları bizlere anlatılmaktadır. Allah bu durumu Kur’an’da şöyle açıklamaktadır: “Senden önce birçok peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var…”*10) Geçmişte yaşayan toplumların ve peygamberlerin başlarından geçen olaylar hakkında Kur’an’da anlatılan haberlere kıssa denir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir