İslam dininin temel ibadetleri nelerdir?

Kur’an-ı Kerim’de inanç ilkeleri yanında, ibadetler üzerinde de önemle durulur. Allah’a imandan sonra sık sık ibadetlerden bahsedilir. İbadet, Allah’a yaklaşmak ve onun rızasını kazanmak için yapılır. İslam dininde emredilen başlıca ibadetler namaz, oruç, hac ve zekâttır. Kur’an-ı Kerim’de bu ibadetlerle ilgili birçok ayet yer alır.

Kur’an’da ibadetlerin yalnızca Allah’a yapılacağı vurgulanır. İnsanın yaratılışının temel amacının Yüce Allah’a inanıp ona ibadet etmek olduğu belirtilir. Bu konuyla ilgili Kur’an’da Yüce Allah bir ayette, “Muhakkak ki ben, yalnızca ben Allah’ım. Benden başka ilah yoktur. Bana kulluk et, beni anmak için namaz kıl.” Tahâ suresi, 14. ayet. buyurmaktadır.

Kur’an’da ibadetlerin neler olduğu, ne zaman ve nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler verilir. Örneğin bir ayette şöyle buyrulur: “Namazı tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin.” Bakara suresi, 43. ayet.) Diğer bir ayette ise Allah şöyle buyurur: “Hâlbuki onlara ancak dini yalnız ona has kılarak ve Hanifler olarak Allah a kulluk etmeleri, namaz kılmaları ve zekât vermeleri emrolunmuştu. Sağlam din de budur.” Beyyine suresi, 5. ayet.)

İbadetler, Allah ile insan arasındaki bağı kuvvetlendirir, Allah’ın rızasını kazanmaya katkı sağlar. Kişinin Allah’a olan saygı ve sevgisini canlı tutarak onu kötülüklerden uzaklaştırır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir