Kapadokya Bölgesi ve Buradaki Eski Yerleşmeler Hakkında bilgi

Kapadokya olarak bilinen bölge ve buradaki eski yerleşmeler hakkında bilgi ve fotoğraf toplayarak bir sunum hazırlayınız.

Kapadokya’daki yerleşmelerin kronolojik tarihi
M.Ö. 3000-1750 Hititler Dönemi ve Asur Ticaret Kolonileri dönemidir.
M.Ö. 1750-1400 Hititlerin tam hakimiyet kurduğu Krallık Dönemidir.
M.Ö. 1400-1200 Hititlerin İmparatorluk kurduğu dönem
M.Ö. 1200-1100 Kuzey Kavimlerinin ve Ege Kavimlerinin Kapadokya’ya Geliş dönemi
M.Ö. 1100-950 Frigyalıların Hakimiyet kurduğu dönem.
M.Ö. 800 Hitit Tabal Krallığı’nın Bölgede yeniden görülüşü.
M.Ö. 950-585 Lidyalılar’ın Egemenlik kurduğu dönem.
M.Ö. 585-334 Perslerin Egemen olduğu dönem.
334-M.S.17 Kapadokya Krallığının görüldüğü dönem
17-395 Roma İmparatorluğunun hakimiyetine girdiği Dönem.
395-1072 Bizans Devletinin hakimiyetinde olduğu dönem.
1072-1175 Türk Boylarının Yerleşmesi Danişmendliler Dönemi
1175-1318 Anadolu Selçukluları Dönemi bir ara moğol hakimiyetine girmiştir.
1318-günümüze Karamanoğlu Beyliği ve Osmanlı dönemi
Kapadokya'da İnsanlar Evlerini Kayalara oymuşlardır

Kapadokya’da İnsanlar Evlerini Kayalara oymuşlardır

Kapadokya, 60.000.000 yıl kadar önce; Hasandağı, Erciyes ve Güllüdağ volkanlarının lavları külleri oluşmuştur. Bu oluşum bölgeyi yumuşak tabakalardan meydana getirmiş milyonlarca yıl yağmur ve rüzgarlarla aşınarak günümüz görünümleri oluşmuştur.

İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar gitmektedir. Bu topraklarda Hititler yaşamış, sonraki dönemlerde Hrıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yumuşak kayalara oyulan evler ve kiliseler, bu yerleri Roma İmparatorluğu’nundan kaçan Hıristiyanlar için muhteşem bir sığınak olmuştur.

Kapadokya bölgesi illeri şunlardır; Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri illerinden meydana gelir. Kapadokya, doğal güzelliklerin ve tarihin bütünleştiği bir bölgedir. Coğrafi olaylar, Peribacaları’nı meydana getirmiş, insanlık tarihi de, bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler oymuş, binlerce yıllık medeniyetlerin tarihini günümüze taşımıştır. Kapadokya’nın yazılı tarihi bize buranın Hititlerle başladığını göstermiştir. Yukarıdaki tabloda da tarihi sıralaması görüleceği gibi tarih boyunca kapadokya bölgesi ticaret kolonilerinin yaşadığı ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprünün olduğu, tarihi İpek Yolu’nun da çok önemli kavşaklarından birisini meydana getirmiştir.

Kapadokya’daki taş formasyonları bacaları andırdığı için Peri bacaları diye adlandırılmıştır.

M.Ö. 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun yıkılması ile Kapadokya’da karanlık bir dönem görülür. Bu dönemde Frigya ve Asur etkileri gösteren Hitit Kralları bölgeye hakimiyet kurmuştur. Bu Hitit Krallıkları M.Ö. 6. yüzyıldaki Perslerin işgali ve hakimiyetine kadar devam eder. Bugün kullandığımız Kapadokya ismi, Persçede “Güzel Atlar Ülkesi” manasını taşır. M.Ö. 332 senesinde Büyük İskender Persleri yener, ama Kapadokya’da büyük bir dirençle karşılaşır bu bölgeyi alamaz. Bu dönemde burada Kapadokya Krallığı hakimiyet sürer. M.S. 17 yılında son Kapadokya kralı ölünce bölge Roma’nın bir eyaleti haline gelir.

M.S. 3. yüzyılda Kapadokya’ya Hıristiyanlar yerleşir burası onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi haline gelir. Derin vadiler ve volkanik yumuşak kayalardan oydukları ev ve sığınaklar Romalı askerlere karşı güvenli bir yer oluşturur.

Resimler nevsehir.bel.tr den alınmıştır.

 

PaylasShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on LinkedInShare on Google+

Comments

  1. teşekkürler gerçekten işime yaradığnı dişünüyorum ve bu siteyi seviyorummmmmmmmmmmm <3 <3 <3 <3

  2. Çok teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz kronolojik sıranın olması ben mutlu etti öğretmenimiz çok beğenicek sizin sayenizde ty…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>