Kötü zanda bulunmak ne demektir? Zararları Nelerdir?

Kötü zanda bulunmak ne demektir? Kötü zanda bulunmanın insana ne gibi zararları vardır?

Bir kimsenin davranışları, kişiliği veya söylediği bir sözle ilgili olarak bazen yorumlar yaparız. İşte bu yorumları iyi yönde yapmaya iyi zan, kötü yönde yapmaya ise kötü zan denir.

Kur’an-ı Kerim de, “Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı gü­nahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin…’’(Hucurât suresi, 12. ) buyrulmaktadır. Bu ayet bize, insanlar hakkında yersiz ve dayanaksız yorumlardan kaçınmamızı ve kötü zanda bulunmanın günah olduğunu bildirmektedir.

Hz. Muhammed de “Zandan sakınınız. Çünkü zan sözlerin en yalanıdır…” (Buharî, Edeb, 57.) demiştir. Görül­düğü gibi Allah ve Peygamberimiz, kesin bilgimiz olmayan konularda yorumlar yapmayı, bunları başka­larına anlatmayı yasaklamaktadır.

İnsan, bilgisi olmadığı şeyler hakkında yorum yapmamalıdır. Çünkü duyduğu her şey doğru olma­yabilir. Gördüğü olumsuz bir davranışın da belki haklı nedenleri olabilir. Bu nedenle biz arkadaşımızın yanlış bir davranışını gördüğümüzde, onu hemen kötüye yormamalıyız. O arkadışımız hakkında kötü zanda bulunmamalıyız. Bir kimse için “Onu şöyle kötü bir davranış yaparken gördüm.” diyen birine, he­men inanıp o kişi hakkında kötü zanda bulunmak doğru bir davranış değildir. Bu nedenle bizler, insan­lara karşı daima iyi niyetli olmalıyız. Onlar hakkında iyi düşünmeli kötü zanda bulunmamalıyız. Kesin bilgiye dayanmayan, tahminden veya ön yargıdan oluşan yorumların bizi yanıltabileceğini unutmama­lıyız.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabı 109. sayfadaki 9. Etkinlik Cevabı

Aşağıdaki ayeti kesin bilgiye dayanmayan yorumların sonuçları açısından değerlendiriniz. Ulaştığı­nız sonuçları noktalı yerlere yazınız.

“Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.” (İsrâ suresi 36. ayet.)

Kesin delilleri ile bilmediğimiz olayların, hakkında yapılan yorumlar, o olayı başkalarına taşıma yasaklanmaktadır. Bizim azalarımız hesap verecektir.

İnsanların birbiri haklarında kötü zanlarda bulunmaları, kişiler ve toplumlar açısından çok olumsuz yanları vardır. İnsanlar arasında sevgi, saygı ve güven kaybolur. Olayı derinlemesine bilmediğimiz halde zanda bulunarak, suçsuz insanı suçlu sayabiliriz. Masum insanı hırsız ve günahkar sayabiliriz.  Sonucu iftiraya kadar gidebilir. Kesin bilgiye dayanmadan yapılan yorumlar insanların o kişiyi gerçekte olmadığı gibi suçsuz olmasına rağmen suçlu olarak tanımasına sebep olmaktadır.

Yorum yapılan zanda bulunan kişi için büyük bir haksızlık ortaya çıkmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir