Kur’an’da kıssaların anlatılış amaçları nelerdir?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Kıssaların anlatış amacı kısaca Kur’an’ın indiriliş amacını gerçekleştirmektir. Bu cümleden yola çıkarak maddeler halinde sıralayabiliriz.

1- Hz. Muhammed’in peygamberliğini kanıtlamak için. Peygamberimiz ve o zamanki kavmi peygamber kıssalarına tam olarak bilmiyorlardı. Bu kıssalar Tevratta ve İncilde anlatılıyordu. Kuran’ın bu hikayeleri doğru bir şekilde anlatması Kuran’ın vahiy kaynağı olduğuna kanıttır.

2- Bu kıssalar daha önceki peygamberlerin de insanları İslam’a çağırdığını göstermektedir. Bütün peygamberlere gelen din İslamdır. Aynı iman esasları ile gelmiştir. Bu durumda peygamberimizin davet ettiği dinin gerçek din zamanın diğer dinlerinin hükmü kalktığını göstermektedir.

3- Kıssaların amaçlarından biri de kıssalardan ders çıkarılmasını sağlamak. Kıssalarda anlatılan iyi insanların ve iyi özelliklerini öğrenip onlara benzemek, kötü insanların özelliklerini öğrenip onların yaptığı hataları yapmaktan kaçınmak. Bu hikayelerde kişiler her zaman çevremizde göreceğimiz tiplerdendir. 

4- Kıssalar, Hz. Muhammed’in ve müslümanların kalplerini güçlendirir. İslama çağırırken yaşadıkları zorluklara ve külfetlere sabır etmelerini davette sebat etmelerini kolaylaştırır. Çekilen sıkıntılardan sonra Allah’ın yardımının önceki peygamberlere ve ümmetlere geldiği gibi Kuran ümmetine de geleceği anlatılmak istenir.

5- Şeytanı bildirmek, Müslümanlara şeytanın hilelerini bildirmek ve nasıl korunacaklarını göstermek.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>