Manihaizmin kabul edilmesi Uygurların hayatında hangi değişikliklere yol açmıştır?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Uygurlar döneminde Türkler Maniheizm dinini kabul etmişlerdir. Maniheizm kültürel ve sosyal bir çok etkisi olmuştur. Mani dini Uygur Türklerinin göçebelikten uzaklaşıp, yerleşik hayata geçmelerini, şehir ve kasabalar kurmalarını mimaride gelişmelerini, bilim, edebiyat ve sanat alanında ilerlemeler göstermelerinde etkili olmuştur. Mani dininin Türkler üzerindeki olumlu etkileri olarak bunlar sayılabilir.

Olumsuz etkileri ise; Mani dininde, Herhangi bir canlıyı öldürmek, cinsel ilişkiye girmek yasaktır. Hatta bir meyveyi dalından koparmak bile tanrısal maddeye zarar  verdiği düşünülür. Bu dinde hayvan eti yemek ve savaşmak yasaklanmakta idi. Bu durum Türklerin benliğine uymuyordu. Türkler savaşçı ve avcı bir toplumdu. Bu din yüzünden Uygur Türkleri savaşçı özelliklerini kaybetmişlerdir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Comments

  1. ben bu siteyi çok begendim diger sitelerde bulamadıgımı bu sitede buldum çok başarılı bir site tebrik ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>