Namaz bireysel ve toplumsal açıdan insana neler kazandırır?

Verilen hadisi ve şiiri inceleyerek namazın bireysel ve toplumsal açıdan insana neler kazandırdığını noktalı yerlere listeleyelim.

Bir gün Hz. Peygamber, yanındakilere, “Sizden birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve o kimse bu nehirde her gün beş kez yıkansa bedeninde hiç kir kalır mı?” diye sordu. Oradakiler, “Hayır, kalmaz.” dediler.
Peygamberimiz, “İşte, beş vakit namaz da böyledir. Allah namaz sayesinde bütün günahları siler ve temizler.” buyurdu. (Buharî, Mevakit, 6. hadis.)

NAMAZ

Namaz nedir?
Edep ile huzura çıkarak,
Bizi yoktan yaratana göniümüzü açmaktır.
Beş vakitte namaz, bize bu hisleri vererek
Kötülükten iğrendirir, iyiliği sevdirir, insanları asırlardan beri eden terbiye,
Her birinde birer viedan uyandıran, namazdır;
Buna, cennet kılavuzu denilse de pek azdır,
Bir kayıgımız bulunursa odur eden teselli.
2 rekât namaz kılar kurtuluruz mihnetten,
Gönlümüze bir saadet yeli eser cennetten.
Ziya GÖKALP (Servet-i Fünun ve Son Devir Edebiyatında Dinî Şiirler)

Hadiste temizlikten bahsedilmiş, her gün beş vakit namaz kılan kişide kirlerin olmayacağı söylenmiştir. Hadisi geniş anlamda ele alırsak namaz kılan müslümanlar, günahlardan kaçınırlar, o namazları günah işlemelerine engel olur. Sık sık namaz kıldığı için bir günahla karşılaştığı zaman kıldığı namaz ve Allah aklına gelir o günahı işlemekten vazgeçer. Hırsızlık, zina, dolandırıcılık, hile olmaz, o toplumda daha güvenli, ferah ve mutluluğu yüksek bir toplum olur.

Namaz ibadetinin insana bireysel ve toplumsal açıdan kazandırdıkları neler olabilir?

Müslümanın kıldığı namaz, insana bazı güzel özellikler kazandırır. İnsanın Ahlak dünyasını düzenler. Namaz kılarak Allah’ın bize olan emrini yerine getirerek, Allah bizden hoşnut olur. Bunu bilmek insana iç huzuru verir. Namaz, insanın davranışlarında ve hareketlerinde bilinçli olmasını tartarak hareket etmesini sağlar. Namaz kılarak Allah’a yönelen insan, kötü davranışlardan uzaklaşır, iyi davranışlar gösterir. Namaz, müslümanlar arasında birlikte yaşama ve dayanışmayı geliştirir. Birlikte kılınan namazlar insanları, birbirleriyle ilişkilerinde hoşgörülü olmaya, sevgi ve saygıya yöneltir. Bireysel huzur ve mutluluğun sağlandığı toplumlarda toplumsal huzur da sağlanır.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. tek başına kıldığımız namaz bireysel kıldığpımız namazdır bireysel düşünce sadece bize ne katığıdır

    2. Müslümanın kıldığı namaz, insana bazı güzel özellikler kazandırır. İnsanın Ahlak dünyasını düzenler. Namaz kılarak Allah’ın bize olan emrini yerine getirerek, Allah bizden hoşnut olur. Bunu bilmek insana iç huzuru verir. Namaz, insanın davranışlarında ve hareketlerinde bilinçli olmasını tartarak hareket etmesini sağlar. Namaz kılarak Allah’a yönelen insan, kötü davranışlardan uzaklaşır, iyi davranışlar gösterir. Namaz, müslümanlar arasında birlikte yaşama ve dayanışmayı geliştirir. Birlikte kılınan namazlar insanları, birbirleriyle ilişkilerinde hoşgörülü olmaya, sevgi ve saygıya yöneltir. Bireysel huzur ve mutluluğun sağlandığı toplumlarda toplumsal huzur da sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir