Namaza başlamadan önce hangi hazırlıklar yapılır?

Namaza başlamadan önce hangi hazırlıklar yapılır?

Namazın Şartları Nelerdir?

Namaz kılacak kişinin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Bunlara, namazın farzları denir. Namazm geçerli ve tam olabilmesi için bu şartların yerine getirilmesi gerekir.

Namaza Hazırlık Şartları

Namaz kılabilmek için bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Buna namaza hazırlık şartları denir. Bunların bir kısmı namaz öncesi yapılır, bir kısmı ise namazın kılınışıyla ilgilidir. Kılınışı sırasında uygulanır.

Abdest, Boy Abdesti (Gusül) ve Teyemmüm

Abdest almak denilince ne anlıyorsunuz? Abdestin niçin alındığını hiç düşündünüz mü?

Abdest denince akla temizlik geliyor. İbadet öncesi Allah’ın huzuruna çıkmadan önce kendini, maddi ve manevi olarak temizlemek, namaz kılacağın yeri temizlemek. Hazır olduğunda da huşu içinde görünen ve gmörünmeyen pisliklerden ve düşüncelerden arınarak namaz kılmak için.

Temizlik, namazın ön şartıdır. Namaz kılabilmek için her şeyden önce temiz olmak gerekir. Namaz çin temizlik; abdest veya boy abdesti almak ya da teyemmüm yapmakla sağlanır. Namaz kılacak kişinin öncelikle abdest alması gerekir. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de, “Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı mesh edip topuklara kadar ayaklarınızı da yıkayın…”(Maide,6. ayet) buyurmaktadır. Bu ayette belirtilen dört temel kural, abdestin farzları olarak adlandırılır.

Abdest Nasıl Alınır?

Önce besmele çekerek “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya. ” deyip abdeste başlarım.
Bileklerime kadar ellerimi yıkarım.
Sonra sol kolumu yine dirseğimle birlikte üç kez yıkarım.
Sağ elimi ıslatarak başımın dörtte birini mesh ederim.
Ellerimi ıslatarak serçe parmaklarımla kulaklarımın içini, başparmaklarımla da kulaklarımın arkasını temizler, diğer üç parmağımla ensemi mesh ederim.
Önce sağ, sonra sol ayağımı, topuklarımla birlikte bileklere kadar yıkarım.
Ayaklarımı yıkarken parmak aralarının yıkanmasına da özen gösteririm.

Abdesti olmayan kişi;
• Namaz kılamaz.
• Hacda Kâbe’y i tavaf edemez.

Boy Abdesti (Gusül)

Boy abdesti nedir? Nasıl alınır?

Boy abdesti; ağız ve burnun suyla temizlenip tüm bedenin, hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkanmasıdır. Boy abdestine “gusül” de denir. Akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış her Müslümanın bazı özel durumlarda boy abdesti alması Allah’ın emridir.
Boy abdesti almak isteyen kişi, önce besmele çeker ve “Niyet ettim Allah rızası için boy abdesti almaya.” sözleriyle niyet eder. Sonra üç kez ağzına su alıp ağzını temizler. Üç kez de burnuna su çeker ve burnunu temizler. Daha sonra bütün bedenini iyice yıkar.

Boy abdestirıin farzları;

•    Ağzı temizlemek.
•    Burnu temizlemek.
•    Bütün vücudu

Teyemmüm

Teyemmüm, abdest veya boy abdesti için su bulunmadığında ya da suyu kullanmak mümkün olmadığında temiz toprak ya da toprak cinsinden bir şeyle alınan abdesttir. Teyemmüm insan için bir kolaylıktır. Kur’an-ı Kerimde, “… Su bulamamışsanız o zaman temiz bir toprakla teyemmüm edin…” buyrulmuştur.

Teyemmümün iki farzı vardır. Bunlar;
•    Niyet etmek,
•    Elleri temiz bir toprağa veya toprak cinsinden bir şeye sürüp birincide yüzü, İkincide kolları mesh etmektir.

Teyemmüm nasıl yapılır?

Teyemmüme başlamadan önce (üzerimizde uzun kollu giysi varsa) kollar dirseklere kadar sıvanır. Besmele çekilir. “Niyet ettim Allah rızası için teyemmüm almaya” diyerek niyet edilir. Parmaklar açık bir hâlde eller temiz bir toprağa veya kil, kum gibi toprak cinsinden bir şeye sürülerek silkelenir ve yüze sürülür. Eller tekrar toprağa sürüldükten sonra sol elin içiyle sağ kol dirsekle beraber bir kez mesh edilir. Aynı şekilde sağ elin içiyle de sol kol mesh edilerek teyemmüm tamamlanmış olur.

Su bulunduğunda veya su kullanma imkânı oluştuğunda teyemmüm bozulur. Ayrıca abdesti bozan durumlar teyemmümü de bozar.

Namaz kılarken nereye yönelinir?

Kıbleye dönülür. Kabe’ye dönmek namaza hazırlık şartlarındandır.
Namaz kılmak için abdest, boy abdesti ve teyemmüm dışında bazı hazırlıklar gerekir. Bu hazırlıklara, namazın dışındaki farzlar denir. Bunları şöyle sıralayabiliriz: Namaz kılınacak yerin ve elbiselerin temiz olması (necasetten taharet), vücudumuzun gereken yerlerinin örtülmesi (setriavret), namaz kılınacağı zaman kıbleye (Kâbe tarafına) yönelinmesi (istikbalikıble), kılınacak namazın zamanının gelmesi (vakit) ve hangi namaz kılınacaksa o namaza niyet edilmesi.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir