Nevruz bayramı tarihimizde hangi olayla birlikte anılmaktadır?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Nevruz bayramı tarihimizde Göktürklerin Ergenekon’dan  çıkmaları bu güne rastlamakta bunu kurtuluş günü olarak kutlamaktadırlar. Nevruz bayramı Türklerin (Göktürkler-Köktürkler) Ergenekon denilen geliştikleri, çoğaldıkları yerden demirden dağı delip çıkmalarını temsil eden gündür. Bu sebeple Türk dünyasının her yanında temsili ateşler yakılmaktadır. Nevruzun diğer bir anlamı Farsçadaki anlamı ile yeni gün yani doğanın uyanışı ve baharın gelişidir. Balkanlardan Doğu Türkistan’a kadar bütün Türklerde M.Ö. 8. yüzyıldan günümüze kadar 21 martta nevruz bayramı olarak kutlanmaktadır.

Nevruz bayramı Türk cumhuriyetlerinde resmi bayram olarak kutlanır. Ülkemizde bir gelenek olup, 1995’ten sonra bayram olarak kabul edilmiştir.

Celali Takviminde 21 mart yılbaşı olarak kabul edilirdi. Selçuklularda ve Osmanlılarda Nevruz günü milli bayram olarak kutlanmaktaydı.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Comments

  1. tam istediğim gibi kısa ve güzel olmuş.bundan sonra bütün sorularımın cevaplarını buradan öğrenecem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>