Bir insanı güvenilir kılan özellikler nelerdir?

O insanı güvenilir yapan özellikler nelerdir?

Emin diyorlardı. Hiç yalan söylediği görülmemiş, verdiği sözde her zaman durmuş ve insanlar bu kişiden zarar gelmeyeceğini en doğru karar vereceğini biliyorlardı. Sözde ve davranışlarda doğru olmak lazım.

Sizce bir insanı güvenilir kılan özellikler nelerdir?

Verdiği sözde durması hiç yalan söylememesi birilerinin tarafını tutması hakkaniyeti gözetmesi.
Onu herkes çok severdi. Bir insan, ancak bu kadar sevilebilirdi. Yüzüne bakan, onunla konuşan büyük bir mutluluk duyardı. Yaşadığı toplumda “en güvenilir İnsan” olarak bilinirdi. Ne söylerse ona inanırlardı. Çünkü o, asla yalan söylemezdi, verdiği sözde dururdu… İnsanlar, kendi aralarında çözemedikleri, en zor sorunlarda ondan yardım isterlerdi.

Çünkü o, üstün bilgeliği sayesinde bu problemleri kolayca çözüverdi. Bir defasında insanlar, Kıble’nin tamiri sırasında kutsal sayılan bir taş yüzünden anlaşmazlığa düşmüşlerdi. Hepsi bu kutsal taşı yerine kendilerinin koyması gerektiğini iddia ediyordu. Anlaşmazlık büyüdü. Mekke’nin ileri gelenleri toplanarak bir çare düşündüler. Sonunda birisi, “Ey Kureyşliler! Kâbe’ye kim önce girerse onu hakem seçelim. Bu işi o çözümlesin.” dedi. Bu görüşü hepsi kabul ettiler. Kapıdan İlk kimin gireceğini beklemeye başladılar. Kapıdan ilk giren kişi o mübarek insandı. Sevinçle bağırdılar: “O güvenilir bir insandır.” Bu konuda ondan yardım istediler. Çevresindekilere, “Bana bir örtü getirin.” dedi. Bir örtü getirdiler, örtüyü yere serdi ve kutsal kabul edilen taşı onun üzerine koydu. Daha sonra, taşı yerine koymak için tartışan insanlara örtünün kenarından tutmalarını söyledi. Onlar da örtünün kenarından tutarak taşı yerine kadar kaldırdılar.

Sonunda o güvenilir insan, taşı örtünün üstünden alarak yerine yerleştirdi. Bu şekilde sorunu herkesin memnun olacağı şekilde çözdü.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir