Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir? Neden Değişmiştir?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Tarih öncesinden günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörlerin neler olduğunu belirleyiniz. Süreç içinde etkili olan faktörlerin neden değiştiğini açıklayınız.

Tarih öncesi dönemlerde yerleşmeler doğal faktörlerin etkisi altındaydı.İnsanlar mağarada yaşıyorlardı. Mağaralar onlar için bir barınak dış etkenlerden koruyan ve güvenliklerini sağlayan doğal bir sığınaktı. Günümüzde ise doğal faktörlerde etkili olmakta fakat gerçek etki sanayi kuruluşları ve endüstridir. Ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu yerlerde yerleşmelerde yoğunlaşmaktadır. Günümüz insanları; iş imkanı, sağlık hizmeti, ulaşım kolaylığı, sosyal faaliyet ve eğitim imkânı fazla olan yerleri yerleşim alanı olarak tercih etmektedir. Turizm, sanayi ve ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu yerler önemli yerleşim birimleridir. Bunun temel sebebi uygarlığın ve medeniyetin gelişimidir. Gelişen teknoloji ve uygarlık bizi doğal faktörleri yenmemizi sağlamaktadır.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>