İsraf haksızlık cimrilik görgüsüzlük vb. ahlaki olmayan tutum ve davranışlar nasıl önlenebilir?

+1 oy
346 kez görüntülendi
İsraf, haksızlık cimrilik, görgüsüzlük vb. ahlaki olmayan tutum ve davranışlar nasıl önlenebilir? Bu konudaki çözüm önerileriniz nelerdir? Arkadaşlarınızla tartışınız.
(249 puan) tarafından

1 cevap

0 oy
Ahlaki olmayan tutum ve davranışlar daha dikkatli olarak, öz varlığı denetleyerek önleyebilir. Tek tek maddeleri inceleyecek olursak;

İsraf: kişinin elinde bir şey durmaması eline geçen bütün malı yada parayı ihtiyaç olsun olmasın çarçur etmesidir. Bunun önüne geçebilmek için, sonunda karşılaşabileceği felaketleri göz önüne getirerek, kazandığı parayı temel ihtiyaçlarına harcamalı bu konuda bir harcama listesi oluşturmalı, hayır işlerine harcayacağı bir kısmı da mutlaka belirtmelidir.

haksızlık: Başkalarına yaptığı haksızlığı farketmeyerek kendini haklı görme daha vahim bir durumken, yaptığı haksızlığın farkında olan derhal o haksızlıkları düzeltme yoluna gitmeli, ne tür hatalar yaptığını tespit edip bir daha bunları yapmamaya dikkat etmelidir.

cimrilik: İsrafın tam tersi cimriliktir. Parayı taparcasına sevmek, onu harcamadan dolayı büyük üzüntü içine girme halidir. İsraf ne kadar bir hastalıksa cimrilik de aynı oranda bir hastalıktır. Cimri bir insan bu durumdan kurtulmak istiyorsa yapacağı yardım ve hayırlarla ilgili kendine bir program hazırlamalı, kazandığının bir kısmı ile ihtiyaç sahiplerine yardım da bulunmalıdır.

Görgüsüzlük: bundan korunmak için çevresini devamlı gözlemeli, kendi davranışlarının genel duruma uyup uymadığını denetlemelidir.
(177 puan) tarafından

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
879 kez görüntülendi 31, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
185 kez görüntülendi 2, Temmuz, 2015 tolga (104 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap
726 kez görüntülendi 23, Şubat, 2016 misafir tarafından soruldu

1.4k soru

487 cevap

72 yorum

366 kullanıcı

Kategoriler