Gelişen teknoloji sayesinde ses dalgası veya lazerle böbrek taşlarının kırılabilmesini...

0 oy
123 kez görüntülendi
Gelişen teknoloji sayesinde ses dalgası veya lazerle böbrek taşlarının kırılabilmesini, böbrek naklinin nasıl yapıldığını araştıralım. Araştırma sonuçlarımıza göre toplum ve çevre üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerini örneklerle açıklayarak arkadaşlarımızla paylaşalım.
(249 puan) tarafından

1 cevap

0 oy
Teknolojik gelişmeler sayesinde bazı böbrek rahatsızlıkları artık daha kolay tedavi edilebilmektedir. Aşağıda böbrek rahatsızlıkları ve bunların tedavi yöntemleri verilmiştir:

Böbreklerin görevlerini yerine getirememesi böbrek yetmezliği olarak adlandırılır. Sağlıklı bir tek böbrek bile iki böbreğin yaptığı tüm görevleri yerine getirebilir. Bu nedenle böbrek yetmezliği hastası, çoğu zaman her iki böbreğinin de görevlerini yapamaz hâle gelmesiyle hasta olduğunu fark eder. Böbrek yetmezliğinde zararlı maddeleri kandan uzaklaştırmak gerekir. Bu amaçla hastalara diyaliz uygulanır veya böbrek nakli yapılır.

İdrar yolları iltihabı veya kalsiyum, azot gibi mineraller ve D vitamininin fazla alınması sonucunda böbrek taşı oluştuğu tahmin edilmektedir. Yeterli su içmek böbrek taşı oluşumunu önleyebilmektedir. Böbrek taşları, yüksek frekanslı ses dalgalarının enerjisi ile küçük parçalar hâlinde kırılabilmektedir. Bu küçük parçalar

idrar yoluna girdiğinde idrarla vücuttan dışarı atılır. Ayrıca büyük boyutlu böbrek taşları, açık ameliyata gerek kalmadan lazerle kırılarak küçük parçalar hâline getirilebilmekte ve bunların idrarla dışarı atılması sağlanabilmektedir. Diyaliz, idrarla atılması gereken zararlı maddeler ile fazla suyun vücudumuzdan yapay yolla uzaklaştırılmasını sağlayan bir yöntemdir. İlerlemiş böbrek yetmezliği durumunda uygulanır. Diyaliz uygulaması, böbreğin sadece kandaki zararlı atıkların vücuttan atılması görevini yerine getirmekte ve
hastanın normal yaşamına devam etmesini sağlamaktadır 30-40 yıl önce ilerlemiş böbrek yetmezliği olan hastalar kısa sürede hayatlarını kaybederdi.

Günümüzde diyaliz teknolojisinde yaşanan gelişmeler, bu hastalık sebebiyle gerçekleşen ölüm oranın azalmasını ve hastaların yaşam kalitesinin artmasını sağlamıştır.

Son yıllarda böbrek yetmezliğinde uygulanan en başarılı yöntem böbrek naklidir. Böbrek nakli için gereken böbrek, canlı vericiden ya da özellikle kaza sonucu olan ölümlerde ölü bedenden sağlanabilmektedir. Yalnız bunun için ölen kişinin önceden ya da yakınlarının ölümden sonra organ bağışı yapmış olması gerekmektedir.

Gerek canlı vericiden, gerekse ölü bir vücuttan alınarak hastaya başarıyla nakledilen böbrek, böbreklerin bütün görevlerini yerine getirir. Bu nedenle diyaliz tedavilerinden daha uygun bir tedavi yöntemidir. Böbrek naklinin yapılabilmesi için alıcı ile verici arasında doku uyuşmazlığı olmamalıdır. Türk Nefroloji Derneğinin verilerine göre Türkiye’de 2002 yılında 550 olan böbrek nakli sayısı 2011
yılında 2500 dolayında gerçekleşmiştir. Bu sayının yıllık 6000 olması hedeşenmektedir.
(179 puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
175 kez görüntülendi 11, Eylül, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
4.4k kez görüntülendi 11, Şubat, 2015 misafir tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
116 kez görüntülendi 20, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
79 kez görüntülendi 20, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
187 kez görüntülendi 5, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu

1.4k soru

487 cevap

72 yorum

389 kullanıcı

Kategoriler