Atatürk, kurduğu gazetelere “İrade-i Milliye”’ ve “Hâkimiyet-i Milliye” gibi isimler vererek

0 oy
769 kez görüntülendi
Atatürk, kurduğu gazetelere “İrade-i Milliye”’ ve “Hâkimiyet-i Milliye” gibi isimler vererek neyi anlatmak istemiş olabilir?
(249 puan) tarafından

2 Cevaplar

0 oy
Atatürk bu isimleri vererek gazetelerin milliliğine vurgu yapmak, halk tarafından benimsenmesini istemiştir.

Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Anadolu’ya geçtiğinde de Türk ve dünya kamuoyunu aydınlatmak için yeni bir gazete çıkarma ihtiyacı hisseder. Bu amaçla 11 Eylül 1919’da sona eren Sivas Kongresi’nin ardından İrade-i Milliye gazetesini kurar. Gazetenin Atatürk tarafından belirlenen adı ve başlık altı şu şekildedir:

Başlangıçta haftada bir, sonraları haftada iki ve günlük olarak yayımlanan gazetede Sivas Kongresi tutanaklarına, Mustafa Kemal’in bildirgelerine ve konuşmalarına yer verilmiştir.
Mustafa Kemal Paşa, Ankara’ya geldiğinde burada alınacak kararların millete duyurulması için yeni bir gazeteye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu nedenle Ankara’da verdiği ilk direktif “Bir gazete çıkaracağız.” oldu. Böylece adını Atatürk’ün verdiği Hâkimiyet-i Milliye gazetesi 10 Ocak 1920’de yayın hayatına başladı. Gazete, Ankara’da matbaa olmadığı için Konya’dan getirtilen baskı maki-nesinde basıldı.
Hâkimiyet-i Milliye gazetesi, Sivas Kongresi’nde kurulmuş olan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve onun yönetim kurulu olan Temsil Heyetinin yayın organıydı. 1934 yılına kadar Hâkimiyet-i Milliye adıyla çıkarılan gazete o tarihten sonra yayın hayatına Ulus adıyla devam etti.
(177 puan) tarafından
+1 oy
Kurtuluş savaşının zafere ulaşmasından sonraki hedef “milli irade ya da milli hakimiyeti” sağlamaktır. İrade-i Milliye gazetesinin isim logosunun altında “Milletin arzu ve isteklerinin savunucusudur.” yazmaktadır. Gazeteler, Kurtuluş savaşının hazırlık döneminde çıkarılmaya başlamıştır. Bu gazeteler milleti doğru yönlendirerek Kurtuluş savaşı etrafında birleştirmeyi amaçlamıştır.
tarafından

İlgili sorular

+1 oy
0 cevap
720 kez görüntülendi 27, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
411 kez görüntülendi 2, Temmuz, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
129 kez görüntülendi 14, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
65 kez görüntülendi 14, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu

1.4k soru

487 cevap

72 yorum

321 kullanıcı

Kategoriler