Bölgenizin ekonomik faaliyetlerinin ülke ekonomisindeki yeri nedir?

+1 oy
11.7k kez görüntülendi
Sosyal Bilgiler 5. sınıf harf yayınları, sayfa 93 Bölgenizin ekonomik faaliyetlerinin ülke ekonomisindeki yeri nedir?
tarafından

1 cevap

0 oy
İç Anadolu Bölgesi, ülkemizin tahıl ambarı olarak bilinir. Bunun yanında Tuz Gölü’nden ülkemizin tuz ihtiyacının çok büyük bir bölümü karşılanır. Uçak, silah ve şeker fabrikaları, bölge ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.
 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’de elde edilen petrolün tamamının çıkarıldığı bölgedir. Bölgede ayrıcı tarımsal üretim önemli bir yer tutar.
 
Marmara Bölgesi, Türkiye’de sanayi ve ticaret sektörünün yoğunlaştığı en gelişmiş bölgedir. Buzdolabından otomobile birçok sanayi ürünü, bu bölgedeki fabrikalarda üretilir. Bölgede, sanayinin yanında tarım sektörü de oldukça gelişmiştir. Dış alım ve dış satımda ilk sırada yer alan Marmara Bölgesi, bu durumuna paralel olarak dış ticaretin en fazla yapıldığı bölgedir. Aşağıdaki grafikte bölgenin ihracatındaki gelişmeler yıllara göre görülmektedir.
 
Ege Bölgesi, ülkemizde en fazla tarımsal üretimin yapıldığı bölgedir. Ülke ekonomisine katkıları bakımından Marmara’dan sonra ikinci sırada gelen Ege Bölgesi’ndeki İzmir Limanı, ülkenin en önemli limanları arasındadır. Ege Bölgesi turizmin de en gelişmiş olduğu bölgelerimizden biridir.
 
Akdeniz Bölgesi, tarımın ve turizmin yanı sıra sanayinin de gelişkin olduğu bölgemizdir. Tarımsal üretimde ikinci sırada yer alan bölge, kış sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle seracılığın en yoğun yapıldığı bölgedir. 
 
Karadeniz Bölgesi’nde, balıkçılık, tarım ve madencilik önemli ekonomik faaliyetler arasındadır. Madencilik ve buna bağlı olarak gelişen demir-çelik sektörü bölgenin batısında yoğunlaşmıştır. Bölgede, son yıllarda özellikle yayla turizminde önemli atılımlar yapılmaktadır.
 
Doğu Anadolu Bölgesi, büyükbaş hayvancılığın en yoğun olduğu bölgedir. Madencilik bakımından zengin olan bölgede ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacının %35’i karşılanır.

 

(177 puan) tarafından
çok teşekkür ederim ödevimi yaptım

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
2.9k kez görüntülendi 9, Şubat, 2015 misafir tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
56 kez görüntülendi 12, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
211 kez görüntülendi 13, Ocak, 2016 Melih tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
60 kez görüntülendi 13, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
104 kez görüntülendi 13, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu

1.4k soru

487 cevap

72 yorum

339 kullanıcı

Kategoriler