Günümüzde de esnafın bir başkasına böyle bir nedenle dükkân açtırmama hakkı var mı?

+1 oy
816 kez görüntülendi
Ömer Beşe’nin durumunu dikkate aldığınızda, günümüzde de esnafın bir başkasına böyle bir nedenle dükkân açtırmama hakkı var mı? Sizce bu uygulamalardan hangisi doğru? Neden?
 
Adım Ömer Beşe. İstanbul’da ütücülük yapan bir esnafım. Dükkânım yıkılınca Tavukpazarı’nda bulunan bir yere taşınmak istedim. Ancak buradaki ütücü esnafı, beni sık sık kötü söz söylediğim için aralarına kabul etmedi. Kötü söz söylemeyeceğime ve dürüst olacağıma söz vererek Tavukpazarı’ndaki dükkâna yerleştim.
(249 puan) tarafından

1 cevap

0 oy
Günümüzde, esnafın veya esnaf teşkilatının, bir yere dükkan açmak isteyenlere karşı sen kötü söz konuşuyorsun diyerek, dükkan açtırmama gibi hakkı yok. Bazı meslekler ile ilgili özel kurallar olmasına karşın herkes her yere özgürce dükkanını açar. Ahlaki sebeplerle dükkan açmak isteyen engellenemez.

Osmanlıdaki ahi uygulaması ile günümüz uygulamalrını karşılaştırırsak, günümüz uygulamalarının daha doğru olduğunu, bir kişi bir haktan mahrum etmek için nsenel unsurlar olması gerektiğini savunuruz. Ama hep şikayetimiz esnaflık yapan kişilerin kabalığından, yada bir işi kusurlu yapmasından dolayı hakkımızı arayamadığımızdan, kalite standardı ve hizmet kalitesinin olmadığından şikayet etmezmiyiz. Yabancı yerlerde alış veriş yaparken hep dolandırılma veya kandırılma korkusu yaşamazmıyız.

Peki osmanlıdaki lonca teşkilatına benzer, ahlaki değerlerin ön planda olduğu teşkilat olsa, daha iyi olmaz mı? İnsanların elinde bu tür teşkilatlarda bozulabiliyor olsa da, sanırım ticaret hayatımızda lonca benzeri sıkı denetim ve kuralları olan, mesleki etik değerleri belirlenmiş teşkilatlara ihtiyacımız var.
(177 puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
+1 oy
1 cevap
311 kez görüntülendi 25, Şubat, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
241 kez görüntülendi 23, Şubat, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
1.6k kez görüntülendi 22, Ocak, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu

1.4k soru

487 cevap

72 yorum

314 kullanıcı

Kategoriler