Atomlar elektron aldığında veya verdiğinde nasıl bir değişikliğe uğrar?

+2 oy
15.8k kez görüntülendi
Atomlar, elektron aldığında veya verdiğinde nasıl bir değişikliğe uğrar? Farklı bir özellik kazanır mı? Bir atomun kaç elektron alacağı veya vereceği belirlenebilir mi?
tarafından

2 Cevaplar

0 oy
Atomlar elektron aldıklarında negatif yükle, elektron verdiklerinde pozitif yükle yüklenir. Atomlar elektron aldıklarında veya verdiklerinde farklı bir özelllik kazanır. Atom elektron aldığında anyon, elektron verdiğinde katyon olur. Bir atomun kaç elektron alacağı ve vereceği belirlenebilir. Bunun için atomun son katmanına bakılır. Örneğin atomun son katmanı 2 elektron ise bu atom elektron verir. atomun son katmanı 7 elektron ise bu atom elektron alır.
(177 puan) tarafından
0 oy
Bir atom tek katmana sahipse ve katmandaki elektron sayısını 2’ye tamamlamışsa dublet kuralını, birden fazla katmana sahipse ve son katmandaki elektron sayısını 8’e tamamlamışsa oktet kuralını gerçekleştirmiş olur. Nötr atomların proton ve elektron sayılarının eşit olduğunu biliyoruz. Atomlar kararlı hâle geçerken elektron aldığında veya verdiğinde, atomda bulunan elektron ve proton sayısındaki eşitlik bozulur. Bu durumda oluşan yeni tanecik iyon olarak adlandırılır. Nötr atomlar elektron alınca eksi, elektron verince artı yükle yüklenir. Diğer bir ifade ile atomda elektron sayısı fazla ise o atom “-” yüklü iyon, proton sayısı fazla ise “+” yüklü iyondur. Negatif yüklü iyonlara anyon, pozitif yüklü iyonlara ise katyon denir.
(249 puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
3k kez görüntülendi 19, Ocak, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
159 kez görüntülendi 19, Ocak, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
1.5k kez görüntülendi 10, Ocak, 2015 misafir tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
1k kez görüntülendi 19, Ocak, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu

1.4k soru

487 cevap

72 yorum

339 kullanıcı

Kategoriler