Atatürk'ün yukarıdaki sözlerinden yola çıkarak hoşgörü ile ilgili kısa bir konuşma hazırlayınız.

0 oy
468 kez görüntülendi
ATATÜRK VE HOŞGÖRÜ
"Hoşgörü o kimsede vardır ki vatandaşının veya herhangi bir insanın vicdani inanışlarına karşı hiçbir kin duymaz; bilakis hürmet eder. Hiç olmazsa başkalarının, kendininkine uymayan inanışlarını bilmemezlikten, duymamazlıktan gelir. Hoşgörü budur. Fakat hakikati söylemek lazım gelirse diyebiliriz ki hürriyeti hürriyet için sevenler, hoşgörü kelimesinin ne demek olduğunu anlayanlar, bütün dünyada pek azdır. Her yerde umumi olarak geçerli olan bağnazlıktır. Her yerde görülebilen barış manzarasının temeli, bağnazlık ile hür fikrin birbirine karşı kin ve nefreti üstündedir. Temelin 
devrilmemesi, kin ve nefret zeminindeki dengeyi tutan fazla kuvvet sayesindedir.
 
Şüphesiz, fikirlerin, inançların başka başka olmasından, şikâyet etmemek lazımdır. Çünkü, bütün fikirler ve inançlar, bir noktada birleştiği takdirde, bu hareketsizlik belirtisidir, ölüm işaretidir.
 
Böyle bir hâl elbette arzu edilmez. Bunun içindir ki gerçek hürriyetçiler, hoşgörünün umumi bir haslet olmasını temenni ederler."
Ayşe Afet İnan, Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk'ün El Yazmaları, s. 73-74.
Atatürk'ün aşağıda hoşgörü ile ilgili söylediklerini okuyunuz. 
Atatürk'ün yukarıdaki sözlerinden yola çıkarak hoşgörü ile ilgili kısa bir konuşma hazırlayınız.
(249 puan) tarafından

1 cevap

0 oy
Hoşgörü

Hoşgörü öyle bir duygudur ki, senin dışındaki insanların düşündüğü veya inandığı duygu ve inançları sen katılmıyor ya da yaşamıyorsun diye onları yargılamamak ve yok etmeye çalışmamaktır. Kişi kendisinin inanmadığı veya benimsemediği inançları, olağan karşılamalı, inanmasa da o inançları başkalarının saldırılarından da koruması gerekir. Maalesef dünyamızda bu davranışı benimseyen ve gösterenler çok azdır. Barış, toplumların mutluluğu bu temel davranış hoşgörü ile sağlanabilir.

Savaş, kavga ve kargaşa içindeki toplumları incelersek bu toplumların hoşgörüsüzlük içinde, kendisinden başkasının haklarına saygılı olmayan toplumlar olduğunu net olarak görürüz.
(177 puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
+1 oy
0 cevap
42 kez görüntülendi 22, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
+1 oy
0 cevap
53 kez görüntülendi 27, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
427 kez görüntülendi 15, Mayıs, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
278 kez görüntülendi 15, Aralık, 2015 dh tarafından soruldu

1.4k soru

487 cevap

72 yorum

322 kullanıcı

Kategoriler