Amerikan ve Türk şirketleri arasında kurulan ilişkide iletişim ve ulaşım

+1 oy
420 kez görüntülendi
Amerikan ve Türk şirketleri arasında kurulan ilişkide iletişim ve ulaşım teknolojilerinin etkisi nedir?
 
Amerikan şirketinin genel müdürü George Coman’ın marmelatları ülkesine nasıl götüreceği konusundaki fikirlerini okuyarak ona yardımcı olmaya ne dersiniz?
Satın aldığım marmelatları ülkeme nasıl götürmeliyim? Fabrikadan tırlara yükletip kara yoluyla mı taşıtsam? Yoksa ürünleri tırlarla Mersin Limanı’na götürüp oradan gemiyle mi ABD’ye göndersem? Mersin’e kadar demir yolunu da tercih edebilirim? Aslında aldığımız ürünlerin miktarı az olsaydı hava yolunu da kullanabilirdik. Uçağa yüklediğimizin ertesi günü mallar ABD’de olurdu. Ama hava ulaşımı bu kadar çok ürün için pahalı olabilir. Bunun için gelir ve gider dengesi iyi ayarlanmalı.

 

(249 puan) tarafından

2 Cevaplar

0 oy
Telgraf, telefon, belgegeçer, cep telefonu gibi iletişim teknolojilerinin kullanılmaya başlanması ülkeler arası ticareti kolaylaştırmış ve hızlandırmıştır. Özellikle İnternet’in devreye girmesi uluslararası ticaretin İnternet üzerinden rahatlıkla yapılmasını sağlamış; aynı zamanda e-ticareti (elektronik ticaret) başlatmıştır.
(179 puan) tarafından
0 oy
Sizce, Amerikan şirketinin, Ankara’dan aldığı malları ülkesine hangi ulaşım araçlarıyla taşıması daha ekonomiktir?
 
Ülkeler arası ekonomik ilişkiler iletişim teknolojisiyle kurulmaktadır. Satın alınan malların taşınmasında ise ulaşım teknolojilerinden yararlanılır. Uluslararası ticarette; kara, demir, hava ve deniz yolunda farklı ulaşım araçları kullanılmaktadır. Maliyetinin düşük olması, çok büyük miktarların rahatlıkla taşınabilmesi dolayısıyla ülkeler arası ticarette en fazla deniz yolu tercih edilmektedir. Aşağıdaki haberde de belirtildiği gibi günümüzde deniz yolu taşımacılığının önemi gittikçe artmaktadır.
 
(179 puan) tarafından

İlgili sorular

0 oy
0 cevap
118 kez görüntülendi 7, Temmuz, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
+1 oy
0 cevap
47 kez görüntülendi 17, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
69 kez görüntülendi 14, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
30 kez görüntülendi 13, Ağustos, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
185 kez görüntülendi 7, Mayıs, 2015 hakan (249 puan) tarafından soruldu

1.4k soru

487 cevap

72 yorum

303 kullanıcı

Kategoriler