Fiziksel değişimi örneklerle açıklayınız.

Fiziksel değişimi örneklerle açıklayınız. maddelerin kimliğinde değişiklik olmadan sadece görünümünde meydana gelen değişimlere,fiziksel değişim denir.( http://www.yardimcikaynaklar.com/cevrenizde-fiziksel-ve-kimyasal-degismelere-ornek-olabilecek-olaylari-listeleyiniz/ Bu konuda daha önce fiziksel ve kimyasal değişimlere detaylı örnekler vermiştik, bu konuya da bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.) Bu durum, saçınızı kısa kestirip gözlük takmanıza benzer. Sizin kişiliğiniz değişmez sadece dış görünüşünüz değişmiştir.

fiziksel değişim Örnekleri

Maddelerde meydana gelen ezilme, yırtılma, parçalanma, erime, donma, buharlaşma ve çözünme gibi değişmelere fiziksel değişim denir. Fiziksel değişimle maddeyi diğer maddelerden ayırt eden renk, tat ve koku gibi maddenin kimliğini oluşturan özellikleri değişmez. Fiziksel değişimlerle maddenin sadece görünümü, şekli veya hali değişir.

Erime, donma, buharlaşma ve yoğuşma gibi hal değişimleri de fiziksel değişime örnektir. Çünkü bu değişimler sonucunda maddelerin tanecik yapısı değişmez Sadece taneciklerin hızı ve boşluklu yapısı değişir.

Kırılma, ezilme, parçalanma, kesilme olayları maddelerin dış görünüşlerini değiştirir. Maddelerin hal değiştirmesi de fiziksel değişimdir. Buz, eridiğinde su olur. Suyu dondurduğunuzda, tekrar buza dönüşecektir. Suyu ısıttığınızda, su buharı olur. Su buharını, soğuttuğunuzda, da tekrar suya dönüşebilir. Buna göre su kimliğini kaybetmemiştir. Hal değişimlerinde sadece maddeyi oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar değişir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir