İklimin İnsan Faaliyetlerine Etkisi Nelerdir?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Giydiğiniz kıyafetlerin iklimle ilişkisini örneklendirerek açıklayınız?

Üzerimize giydiğimiz kıyafetler iklim ve hava şartları ile doğrudan etkilidir. Giymek için hava sıcaklığına bakarız. Hava sıcaksa ince şeyler hava soğuksa daha kalın şeyler giyeriz. Örnek verirsek yaz aylarında hava çok sıcaktır bu yüzden tişört ve şort gibi ince ve kısa giysiler giyeriz. Kış aylarında hava çok soğuk olduğundan dolayı kaban, kazak gibi kalın ve bizi soğuktan koruyacak daha uzun giysiler giyeriz.

Yaşadığınız yerde yağışlar en fazla hangi aylarda görülür?

Sizin bölgeniz hangisi ise ona göre alın. Karadeniz bölgesinde en fazla yağız Sonbahar ayları eylül, ekim, kasım aylarında görülür. Akdeniz bölgesi, Ege Bölgesi ve Güney Marmara gölgesinde Akdeniz iklim tipi görülür. Bu iklim tipinde en fazla yağış kış aylarında aralık, ocak, şubat aylarında görülür.

İç Anadolu bölgesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi ve Trakya bölgesinde karasal iklim tipi görülür. Bu iklim tipinde yağışlar en fazla ilkbahar ayları mart, nisan, mayıs aylarında görülür.

Hava Olayları

Yerküre ve atmosfer arasında sürekli bir döngü içinde olan su, iklimlerin yağış şekillerini belirler. Su döngüsünün oluşumu sırasında hava olayları meydana gelir.

Hava olayları insan yaşamını nasıl etkiler?

Yağışların bir anda ve çok şiddetli olması sonucunda seller oluşmakta, evler işyerleri ve tarım arazileri sel suları altında kalmakta bunun sonucunda ciddi maddi zararlar meydana çıkmaktadır. Zaman zaman sel sularına kapılan ve hayatını kaybeden insanlar olmaktadır. Çok şiddetli kar yağışları sonucunda yollar kapanmakta çığ olayları meydana gelmektedir tüm bunlar hava olayları sonucudur.

Soğuk hava ve kar yağışı insan yaşamını nasıl etkiler?

Soğuk hava ve kar yağışı insan yaşamını olumsuz etkiler, yollar kapanır insanlar günlük işlerini yapamaz işlerine gidemez okullar kapanır eğitim faaliyetleri durur. Bu dönemler doğalgaz ve enerji sarfiyatı çok yükselir yakacak ihtiyacı artar insanlar ekonomik olarak ta kötü etkilenir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit