Peygamber, vahiy, İlahî kitap ve suhuf sözcüklerinin anlamları Nedir?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Peygamber Nedir?

Allah’ın emirlerini getirip insanlara yapacakları ve yapmayacakları şeyler hakkında ilahi buyruklarını bildiren kimse; Allah’ın elçisi, resul, nebi de denir.
İslâmi kaynaklarına göre ilk peygamber Hz. Adem (as) ile  son peygamber Hz. Muhammed (asm) arasında yüz yirmi dört bin peygamber gelmiştir. Kitabımız Kur`anı Kerim’de ise bunların yalnız yirmi beş tanesinin ismi geçmektedir. Bu peygamberler de şunlardır: Hz. Adem (as), Hz. İdris (as), Hz. Nuh (as), Hz. Sud (as), Hz. Salih (as), Hz. İbrahim (as), Hz Lût (as), Hz. İsmail (as), Hz. İshak (as), Hz. Yakup (as), Hz. Yusuf (as), Hz. Eyüp (as), Hz. Şuayip (as), Hz. Musa (as), Hz. Harun Zülfikil (as), Hz. Davut (as), hz. Süleyman (as), Hz. İlyas (as), Hz. Yunus (as), Hz. Zekeriya (as), Hz. Yahya (as), Hz. İsa (as), Hz. Muhammed (s.a.v.).

 

Vahiy Nedir?

Allah’ın emir ve yasaklarını doğrudan doğruya veya melek aracılığıyla peygamberlerine bildirmesidir Allah, kutsal kitapları vahiy kanalı ile indirmiştir.

İlahi kitap ne demektir?

Allah, insanlara doğru yol olan ilahi yolu göstermek maksadıyla peygamberleri aracılığıyla farklı zamanlarda vahiy indirmiştir Bu vahiyler kayıt altına alınarak kitap haline getirilmiştir Allah’ın emir ve yasaklarını içeren toplum yapısını düzenleyen bu kitaplara ilahi kitap denir Bu kitaplara kutsal, mukaddes ve semavi gibi isimlerle de anılır.
İlahi kitaplar; Allah’ın peygamberlerine gönderdiği vahyin yazılmasıyla oluşmuştur. Allah katından peygamberlere gelen vahiyler aracılığı ile insanlara gönderildiği için bu isim verilmiştir

Suhuf nedir?

Allah’ın, Kuranda anılan dört kutsal kitaptan başka Vahiy meleği Cebrail aracılığıyla bazı peygamberlere gönderdiği emir ve buyruklar içeren sayfalara suhuf denir.
Adem Peygambere 10,
Şit Peygambere 50,
İdris Peygambere 30,
İbrahim Peygambere ise 10 suhuf gelmiştir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>