Ahirete inanan insan nasıl davranmalı neler yapmalıdır?

Ahirete inanan insan nasıl davranmalı, neler yapmalıdır? Ahiret gününe inanan insan öldükten sonra tekrar diriltileceğini ve yaptıklarından hesaba çekileceğini bilir. İyi ya da kötü hiçbir davranışın karşılıksız kalmayacağına inanır. Bu nedenle yaptığı bütün işlerde sorumluluk bilinciyle hareket eder. Kötülük yapmaktan kaçınır.

Allah’ın, cennette kendisi için hazırladığı nimetlere kavuşmak amacıyla onun hoşnut olacağı işler
yapar. Sonunda cennette kendisi için hazırlanan nimetlere kavuşur. Ahiret inancı, insanda hesap verme bilincini geliştirir. İnsan, yaptığı her davranışın veya söylediği her sözün sadece ahirette değil, dünyada da bir karşılığının olduğunu bilir. Bu bilinç, davranışlarımızda daha dikkatli olmamızı sağlar. Bizleri kötülüklerden sakındırıp iyilik yapmaya yöneltir. İyi ve güzel davranışlarımızın Allah tarafından hem dünyada hem de
ahirette ödüllendirileceği Kur’an’da ifade edilmiştir.

Ahirete inanan insan kötülük yapmaktan ve suç işlemekten kaçınır. Çünkü insanda Allah’a karşı derin bir saygı ve günah işlemeye karşı utanma duygusu (hayâ) oluşmaktadır. Ayrıca yaptığı her şeyin kaydedildiğine ve ahirette hesabını vereceğine inanmak insanda sorumluluk bilincini geliştirir. İnsanın iç dünyasında onu kötülüklerden caydıracak ve vicdanını harekete geçirecek böyle bir güce her zaman ihtiyaç vardır.

Ahirete inanan insan, erdemli yaşamaya çalışır. Herkesle iyi geçinir ve kimseye haksızlık yapmaz. Doğru ve dürüst olmayı, iyilik yapmayı, insanlara hizmet etmeyi kendisine ilke edinir.

Ahiretin dünyada kazanılacağına inanan insan hayatın zorluklarına sabreder. Kanaatkâr olur ve dünyevi menfaatlerin geçici olduğunu bilir. Sahip olduğu nimetleri paylaşır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.