Fen ve Teknoloji 7. sınıf 3. Etkinlik Soruları Cevaplandıralım

3. Etkinlik: Soruları Cevaplandıralım
Aşağıdaki soruların cevaplarını yazınız.

1. İnce bağırsakta emilerek kana karışan sindirilmiş besinler, karaciğere uğramadan vücuda dağılsaydı ne gibi sorunlar yaşanırdı? Neden?

Karaciğer, karmaşık yapıdaki molekülleri parçalayarak kullanılabilir veya depolanabilir molekül hâline getirir. Kullanılabilir moleküller kan yoluyla hücrelere gönderilir. Zararlı moleküller ise bazı işlemlerden sonra vücuttan atılmak üzere böbreklere gönderilir. Kullanılabilir moleküllerin vücudun ihtiyacından fazlası depo edilir. Eğer doğrudan vücuda dağılsaydı, zararlı moleküller de vücuda yayılırdı. İhtiyaçtan fazlası da vücuda yayılmış olurdu.

2. İnce bağırsakta villuslar bulunmasaydı ne olurdu?

İnce bağırsaktaki villuslar kabarcık şeklindeki çıkıntılar olmasaydı, moleküllere parçalanmış besin maddeleri kana geçemezdi. Sindirim sisteminin amacı dışardan ağız yolu ile aldığımız besin maddelerinin hücrelere ulaştırarak vücudun gerekli enerjisini sağlamaktır. Bu amaçta en önemli görevi de villuslar yerine getirir. Besin maddelerinin kana emilmesini sağlar. Villuslar olmasaydı besin maddeleri kana geçemez vücutta yaşamını sürdüremezdi.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.