Ülkemizdeki doğal varlık tarihi mekan yapıt ve nesneleri tanıtan bir broşür…

Arkadaşlarınızla birlikte ülkemizdeki doğal varlık, tarihi mekan, yapıt ve nesneleri tanıtan bir broşür hazırlayınız. Size yardımcı olmak için 2 yöntem izleyeceğim. Ben broşür hazırlayıp size bu sayfada size sunacağım. Birde bu sayfada yine resimleri ve metinleri de ekleyeceğim ki, belki kartona veya başka bir yere broşürünüzü yapmak istersiniz.

doğal varlık broşürü

Bu benim sizin hazırladığım doğal varlık, tarihi mekan, yapıtları broşürü

selimiye camii dini mekan

Selimiye Camii

Bu cami Mimar Sinan’ın ustalık eseridir. Bu mimarlık harikası eser Osmanlı Devleti Padişahı 2. Selim adına yapılmıştır. Çok uzaklardan görülebilen dört minaresi 71 metreyi bulan boyu ile ülkemizdeki en yüksek minareli camidir. Salimiye Camii taş, mermer, çini, ahşap işlemeleriyle eşsiz güzellikte bir sanat eseridir.

dalyan kral mezarları

Dalyan Kral Mezarları

Dalyan, Muğla ilimizin doğa harikası bir beldesidir. Altın sarısı kumsalıyla caretta caretta kaplumbağaları yaşamaktadır. Yolunuz Dalyan’a düştüğünde kayalara oyulmuş kral mezarlarını mutlaka görmelisiniz.

nemrut heykelleri

Nemrut

Adıyaman’da yüksek bir dağ büyüleyici güzelliği ile bizleri karşılar. 2150 metre yükseklikteki Nemrut neden dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılmış olabilir? Yüksekliği 10 metreyi bulan sanat harikası heykelleri, gün doğuşu ve batışının dünyada en güzel izlendiği yerlerden biri olması nedeniyle olabilir mi?

manyas kuş cenneti

Manyas kuş cenneti

Manyas kuş cenneti milli parkı kıtalar arasında göç eden kuşların konak yerlerinden biridir. Kuş Cennetinin misafirleri burada bir süre kalıyor. Bir yılda 2 milyon üstünde kuş burayı ziyaret ediyor.Benzersiz güzellikteki bu tabiat harikası doğal miras ürünü olarak tüm dünyaca tanınıyor.

kapadokya peribacaları

Kapadokya peri bacaları

Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir’i içine alan peri bacaları ile tanıdığımız kapadokya. Önce yanardağlar püskürdü. Etrafı tüfler kapladı. Bu tüfler yağmur, rüzgar ve doğal etkiler sonucu zamanla aşınmaya başladı. Böylece bacalara benzeyen oluşumlar ortaya çıktı. Ardından da perilerin yaptığına dair efsane.

efes antik kenti

Efes Antik Kenti

Sıra bir tarih hazinesi İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti’nde. Binlerce yıllık geçmişe sahip bu kent bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Günümüze ulaşan eserler genelde Roma döneminden kalma. Efes, kütüphanesi, tiyatrosu, hamamı, caddeleri, çeşmeleri, evleri ile bizleri geçmişe götüren kenttir.

eskişehir odun pazarı

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Tarihi evlerin cumba adı verilen çıkmaları sokağa taşıyor. Odunpazarı, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli evleriyle canlılığını koruyor.

bolu yedigöller

Bolu Yedigöller

Burası her mevism farklı renklere bürünür. Birbiri ardına uzanır, sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl. Gölleri zengin türleri ile orman ile kaplıdır.

Birkaç örnek daha aşağıda sunuyorum.

tarihi mekanlar broşürü

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Ülkemizde bulunan doğal varlık tarihi mekan yapıt ve nesneleri tanımak önemli midir?
   Çevrenizde bulunan doğal varlık tarihi mekan nesne veya yapıtlarla ilgili…
   Çevrenizdeki tarihi yapıt ve nesneleri yazınız.
   Ülkemizdeki doğal anıtları (Slaytı) İnternet, ansiklopedi vb. kaynaklardan araştırınız.
   Bölgenizin yüzey şekilleri iklimi doğal afet alanları kültürel tarihi ve turistik özellikleri
   17. Tarihi Eserleri Karşılaştıralım
   İyonların insanlığa katkıları nelerdir?
   Doğal afetlerin toplumsal yaşamı nasıl etkilediğini yakın çevrenizden veya doğal afetlerin…
   Kültürel ögelerin Dünya Miras Listesi’ne alınmasının önemi nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.