2. Etkinlik Nasrettin Hoca’dan

2. Etkinlik Nasrettin Hoca’dan

Aşağıdaki hikâyeyi okuyunuz. Hikâye ile ilgili sorulan cevaplayınız.

Eşeğe Neden Ters Binmiş

Bir gün Hoca, eşeğine binerek arkasına takılan bir kısım insanlarla birlikte, camiden eve dönerken birdenbire durur, hayvandan iner ve yüzü insanlara dönük olarak eşeğe ters biner, yani semere ters oturur. Onu görenler yaptığı hareketin nedenini sorarlar. Hoca şöyle der:

— Düşündüm taşındım, eşeğime böyle binmeye karar verdim çünkü saygısızlığı hiç sevmem. Siz önüme düşseniz, arkanızı bana dönmüş olacaksınız; usulsüzlük saygısızlık olur, Ben önde gitsem, size arkamı çevirmiş olacağım ki bu da doğru değildir. Böyle ters bindiğim zaman ise hem ben önünüzden giderim, siz de ardımdan gelmiş olursunuz; hem de karşı karşıya bulunuruz!

Nasrettin Hoca’nın eşeğe ters binmesinin sebebi nedir?

Arkasından gelen insanlara arkasını dönüp onlara saygısızlık yapmamak için hoca eşeğe ters binmiştir. Hoca bize etkili ve sağlam bir iletişim için insanların birbirlerine saygılı olması gerektiğini öğretmektedir.

Nasrettin Hocanın açıklamasını nasıl buluyorsunuz? Değerlendiriniz.

Çok doğru bir açıklamadır. İnsanlara olan saygısını göstermiş bu saygısından dolayı mutlaka saygı görecektir. İnsanlar saygıya karşılık saygısızlıkla cevap vermezler. Hoca bu açıklaması ile arkasındaki insanlarla olan iletişimini güçlendirmiştir.

Nasrettin Hoca’nın iletişim konusundaki hassasiyetine günümüzden örnekler veriniz.

Bir kişi bize bir şey anlatırken konuşma bitene kadar başka bir şeyle ilgilenmemek, o kişinin söyleyeceklerini dinlemek bu şekilde bir dialogun gelişmesi iletişimin gelişmesini sağlar.

Evren Yayıncılık 7. sınıf sosyal bilgiler çalışma kitabı 11. sayfa 2 . etkinlik, en doğru cevap sizin verdiğiniz cevaptır. Bunlar sadece size fikir verebilir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.