Aile Planlamasının Önemi Nedir?

Aile planlaması Nedir?

Ailelerin kendi belirledikleri ve istedikleri zaman, yetiştirebilecekleri bakabilecekleri sayıda ve aralıkta çocuk sahibi olmalarıdır. Her kadının istediği zaman ve yaşta, istediği sayıda çocuk doğurması en doğal hakkıdır. Ancak kontrolsüz, sık aralıklarla birbirini takip eden doğumlar, düşükler anne ve çocuk sağlığını tehdit eder.

Ne zaman, ne kadar çocuk sahibi olunabileceği, bireylerin özgürce verecekleri bir karardır. Aileler; bakabilecekleri, yetiştirebilecekleri ve eğitebilecekleri kadar çocuk sahibi olmayı düşünebilirler.

Gebelik, her anne adayı ve bebek için belli bir risk demektir. Yeni doğum yapan bir annenin vücudunun en az 2 yıl bekleyerek kendini toplaması gerekir.

Eğer bir anne doğumundan iki yıl geçmeden tekrar gebe kalırsa bebeğin düşük kilolu olma ya da zamanından önce doğma ihtimali çok yüksek olacaktır. Ayrıca çok ve sık doğum yapan annelerin çocukları sık hastalanmakta, kansızlık görülmekte, kısacası fiziksel ve zihinsel açıdan iyi gelişememektedirler. Annede ise kendini yenileyemeyen vücut, besin yetersizliğine sebep olmaktadır. Bu ise annenin günlük hastalıklara yenik düşmesine ve daha çabuk hastalanmasına neden olur. Ayrıca anne çok fazla yıpranmakta, bu nedenle çocuklarına karşı ilgisi azalmaktadır. Bunlara ekonomik zorluklar da eklenince çocuğun yaşamına yeteri kadar değer verilememektedir.

Eğer yaşadığımız dünyada doğumlar kontrol altına alınamazsa hayata gözlerini açan her bebek, pek çok sorunla yaşamak zorunda kalacaktır. Ülkemizde, bilinçsizlikten kaynaklanan çok ve sık yapılan doğumların engellenmesi amacıyla ailelerin bilgilendirilmeleri için çalışan bazı kuruluşlar vardır. Sağlık Bakanlığına , belediyeler vb. kamu kurumlarına bağlı çalışan aile sağlığı merkezi gibi kuruluşlar ailelerin bilinçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu sayede bebeklerin sağlıklı, ailelerin ise daha mutlu ve bilinçli yaşamasına ortam hazırlanmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. evet çok güzel olmuş bende yazmak isterdim ve çok iyi bir yazma yeteneğim vardır .
    çok duşunerek yazarım AMA anlamlı güzel imlalara uygn biçimd olurayrıca BİLGİ DOLU eyer müsade edersenniz bende yazıyım ve çok iyi olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.