Alternatif akım doğru akıma nasıl dönüştürülebilir?

Elektrik iki türdür. Statik ve dinamik elektrik olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Statik elektrik hemen herkesin bildiği bir örnek ile açıklamak gerekirse bir balonu bir yün kumaşa sürülmesinin ardından duvarda asılı kalması olayı ile açıklanabilir. Öte yandan dinamik elektrik ise hareketli bir elektrik türüdür. Kendi içinde elektron devinimi sağlamaktadır. Elektronlar negatif kutuptan pozitif kutba doğru hareket ederler. Dinamik elektrik kendi içinde iki alt kategoriye ayrılmaktadır.

Dinamik elektriğin ilk türü herkesin bildiği doğru akımdır. Bu türde elektrik kaynağına örnek vermek gerekirse piller ve dinamolardır. Piller kimyasal olaylar sonucunda elektrik üretmektedir, ayrıca bazı piller doldurulabilir durumda olup tekrar tekrar kullanılmaktadırlar. Bu dinamik elektrik türüne doğru akım denmesinin nedeni burada üretilmiş olan elektriği bir volt zaman çizelgesi üzerinden herhangi bir anda yolunu değiştirmeden ilerlemesidir. Yani bu elektrik çeşidinde sistemdeki voltaj asla değişmeden ilerler.

Dinamik elektriğin ikinci türü ise alternatif akımdır. Alternatörler üzerinden üretilen bir elektrik türüdür. Alternatörlerden bu elektriği çeşidini üretebilmek için ise barajlarda su, elektrik santrallerinde de çeşitli yakıtlar kullanılmaktadır. Alternatif akım denilmesinin nedeni ise bu elektrik çeşidinin yön değiştirebiliyor olmasıdır. Özellikle transformatör adı verilen bir cihaz aracılığı ile sistemden geçen alternatif elektriğin voltaj değeri yükseltilebilir aynı zamana da gerekli durumlarda düşürülebilmektedir. Ayrıca doğru akımda pozitif ve negatif kutuplar bulunuyor olmasına rağmen alternatif akımda kutuplar yoktur.

Elektrik akımı iletken maddelerde bulunan milyonlarca serbest elektronun negatif yönden pozitif yöne doğru yaptıkları hareket sonucunda oluşmaktadır. Doğru akım ise kısa bir tanım olarak zaman içinde yönü ve şiddeti değişmeyen akıma verilen addır. Alternatif akım ise zamana bağlı olarak şiddeti ve yönü değişebilen akıma verilen addır.

Alternatif akımı doğru akıma çevirmek için redresör adı verilen bir devre elemanı kullanılmaktadır. Redresörün bir diğer adı ise doğrultucudur. Tam dalga redresörleri le alternatif akım doğru akıma hiçbir enerji kaybı olmadan çevrilebilmekte olup günümüzde en çok kullanılan redresörlerdir. Günümüzde yoğun kullanım alanları arasında cep telefonları, bilgisayar gibi elektronik cihazlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.