Besinlerin Sindirimden Sonra Kan Yoluyla Taşınması

 

Her canlı büyüyüp gelişebilmek, hareket edebilmek ve sağlıklı olabilmek için enerjiye ihtiyaç duyar.Bu enerjiyi aldığımız besinlerle sağlarız.Besinlerin bize yararlı olabilmesi için besin içeriklerinin kana karışması gerekir.

Besinlerin vücuda alındıktan sonra kana karışacak hale gelmesine sindirim demiştik.Besinler sindirilmezse vücudumuza faydası olmaz.O halde besinlerin kana karışana kadar ki yolculuğuna bakalım.

Besinlerin vücudumuzdaki yolculuğu ağızda başlar.Besinler ağızda dişler yardımıyla parçalanır ve tükürükle ıslatılarak yutulcak hale gelir.Yutma ile yutağa geçen besinler yemek borusunu takip ederek mideye gelir.Midenin salgıladığı sıvılarla besinler değişikliğe uğrar.Midenin kasılıp gevşeme hareketleri ile bulamaç halindeki besinler ince bağırasağa geçer.İnce bağırsakta besinlerin yapı taşları emilerek kana geçer.

Emiilmden sonra kalan posa kalın bağırsağa gönderilir.Posa içerisinde kalan mineral, vitamin ve suyun bir kısmı burda emilir.İyice katılaşmış posa, dışkı olarak anüsten atılır ve sindirim sona erer.

Vitaminler , minereraller ve su  herhangi bir sindirime uğramadan kana geçer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.