Deney sonuçlarına göre gerçekleşen değişimlerin neler olduğunu ve türlerini

Okulda deney yapan Elvin Duru, beyaz renkli bir katıyı içerisinde su bulunan bir behere koyuyor. Ardından tüm katının su içerisinde tamamen görünmeyeceği zamana kadar karıştırıyor. Daha sonra bu beheri ağzı açık bir şekilde iki üç gün açıkta bırakıyor. Geri döndüğü zaman beherin alt tarafında sadece beyaz bir katı görüyor. Elvin Duru’nun yaptığı deney sonuçlarına göre gerçekleşen değişimlerin neler olduğunu ve türlerini (fiziksel/kimyasal değişim) sınıflandıralım.

şekerin çay içinde erimesi

Beyaz renkli bir katıyı örneğin şekeri sıvı içinde çözülmesi ve kaybolması, fiziksel değişimdir. Beyaz katı sıvı içinde çözünerek kimliğini sürdürmektedir. Bir süre bekledikten sonra, beherin içindeki bu sıvı buharlaşarak fiziksel değişim yaşamıştır. Sıvının buharlaşarak gaz haline gelmesi fiziksel değişimdir. Su kimliğini koruyarak su buharı olmakta, uygun ortam oluştuğunda o su buharı tekrar su olacaktır.

Beherin içinde buharlaşma sonucu eriyik halinde bulunan beyaz katı madde tekrar katı olmuştur. Bu olay da fiziksel değişimdir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.