Nitelikli insan gücü denince aklınıza neler geliyor?

Nitelikli insan gücü, bir işletmede ve bir işte, bir üretime bir projeye katılan, bu işin gerçekleşmesini sağlayan eğitimli iş gücüne denir. Daha ustalık ve eğitim gerektiren işlere nitelikli iş denir.

İnsan eğitimi ile insanın niteliğinin yükselmesi bireysel açıdan o kişiye gelir seviyesinin artması sebebiyle hayat refah seviyesinin artmasına, ülke ekonomisi açısından ise üretimin ve verimliliğin artmasına sebep olmaktadır. İnsan gücünün niteliğinin artırılması eğitim, beslenme, sağlık, istihdam ve konut alanına yapılacak desteklerle mümkün olacaktır. İnsan gücü eğitimi uzun dönemli bir yatırımdır. İnsan gücünün geliştirilmesi amacıyla istikrarlı ve uzun dönemli politikalar gereklidir.

Son yıllarda teknolojik gelişmeler ve robotlu sistemlerin gelişmesi, insanların işsiz kalmaması ve üretim verimliliğinin artması için, nitelikli insan gücünü önemli hale getirmektedir.

Önemi günden güne artan nitelikli insan gücü, mesleki ve teknik eğitimin de önemini arttırmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bir işletmede ve bir işte, bir üretime, bir projeye katlan sadece tahmin öğretmen ödev verirse yazmaya bilirsiniz iyi kötü mesajlarını bekliyorum
    LÜÜÜTFFEEEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.