Pivot Noktalarıyla Nasıl İşlem Yapılır?

Pivot Noktalarıyla Nasıl İşlem Yapılır? İşlem yapmak için pozisyon amadan önce ilk yapılması gerekenlerden biri de, pivot noktalarıdır çünkü fiyatlar en çok bu seviyelerde güçlü reaksiyon gösterir. Pivot seviyesinden güçlü hareketler olur. Eğer fiyatlar pivot seviyesinin üzerindeyse piyasa alış meyilli, eğer fyatlar pivot seviyesinin altındaysa piyasa satış meyilli kabul edilir.

Üzgünüm grafik yok ulaşamadım.

Yukarıdaki GBPJPY örneğine bir bakalım. En son bar 206,30’da fiyat gösteriyor ve pivot noktası 206,66. Eğer fiyat pivot üzerine çıkarsa o seviyede almayı düşünebilirsiniz ve ilk hedefiniz de ilk direnç noktası olan 207,83 olur. Aynı şey tersi için de geçerlidir. Eğer fiyatlar pivot noktasının altında dolanıyorsa ve ilk destek seviyesini geçtiyse o zaman ikinci destek seviyesinde kâr almayı hedefleyebilirsiniz.

Sonuç itibariyle pivot noktalan direnç ve destek seviyesidir. Fiyatlar bir seviyeden ne kadar çok sekerse o seviye o kadar güçlü demektir. Fiyatların pivot noktasından aşağı ya da yukarı hareket etmesi dışında, üst pivot seviyelerini de geri gönüş için kullanabilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki GBPJPY örneğinde 1 sayısının olduğu noktada bir siyah ve bir de gri bar var. Siyah barın tamamlanışında bir sonraki barda alım yapabilir, stopunuzu son pivot noktasının biraz altına koyabilir ve düşük riskli bir işlem yapabilirsiniz.

Aynı durum satış yapma pozisyonları için de geçerlidir. Şimdi, bu durum kulağa çok hoş gelse de gerçek hayat bu kadar kolay değil! Bu tür işlemler her zaman başarılı olmaz ve canınız da yanabilir. Pivotları ek araç olarak kullanmak daha yararlıdır. Pivotlar trader için sadece bir göstergedir işleme girmek için tetik değildir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.