Organik ürünlerin diğer ürünlerden farkı nedir?

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Organik ürünlerinin diğer tarım ürünlerinden farkı organik ürünlerinin üretimden pazarlamaya kadar her aşma kayıt altında ve kontrol altındadır.

Organik ürünlerin üretiminde sentetik kimyasal gübreler, zirai tarım ilaçları kullanılmaz ve bu durum da üretim, deplama ve pazarlamaya kadar her aşamada kontrol edilerek belgelendirilir ve sertifikalandırılır. Organik ürünler 01/12/2004 tarihinde çıkarılan 5262 sayılı organik tarım kanunu ve 10/06/2005 tarihinde çıkarılan organik tarımın esasları ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğe uygun olarak organik tarım esaslarına göre yetiştirilir, ambalajlanır ve etiketli olarak satılır. En önemli fark budur.

Organik ürünler kimyasal ve hormonlar kullanılmadığı için daha sağlıklıdır. Üretimin ve kontrollerinin daha maliyetli olmasından dolayı, diğer ürünlere göre organik ürünlerin fiyatı daha yüksektir. Oraganik tarım ürünlerine özellikle yurtdışından çok talep gelmektedir.

PaylaşShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Reddit

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>