1. Dünya Savaşının Sonuçları Nelerdir?

1. Dünya Savaşının Sonuçları Nelerdir? Bolşevik İhtilali nedeniyle Rusya’nın savaştan çekilmesi İtilaf Devletlerini zor durumda bırakmıştı. Ancak ABD 1917’ye kadar İtilaf Devletlerine silah ve cephane satan ancak aktif olarak savaşmayan ABD, Alman denizaltılarının sivil ticaret gemilerine saldırması sonucunda savaşa girdi. Almanya’dan aldığı desteği kesilen Bulgaristan savaşa devam edemedi. Avusturya – Macaristan da iç karışıklıklar nedeniyle savaştan çekildi.

Bulgaristan’ın savaştan çekilmesiyle İstanbul ve Boğazlar, İtilaf Devletleri tehlikesi altında kalınca Osmanlı Devleti de ateşkes istedi. Batı Cephesinde yenilgiye uğrayan Almanya’nın da barış isteğiyle savaş sonuçlanmış oldu.

italyanın blok değiştirme kartpostalı

İngiltere, en önemli rakibi Almanya’nın yenilmesi ile savaştan en karlı çıkan devlet oldu. Almanya, Avusturya – Macaristan ve Osmanlı Devleti toprak kaybederek parçalandı. Bu parçalanmalar Orta Doğu ve Avrupa’da dengeleri bozarken otorite boşluğu doğurdu. Dünya barışını korumak amacıyla Milletler Cemiyeti (Cemiyetiakvam) kuruldu. Demokratik rejimler ön plana çıktı. Sömürgeciliğin yerini manda ve himaye aldı. İlk kez bu savaşta kimyasal silahlar, denizaltı ve tank kullanıldı. Savaş sonrasında imzalanan antlaşmalar barış getirmedi ve II. Dünya Savaşı’na neden oldu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.